Saç Mezoterapi

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

Mezoterapi Nedir?

Videoyu oynat

Mezoterapi; cildin orta tabakasına maksimum fayda sağlanabilecek şekilde uygulanan enjeksiyonların kullanıldığı, ameliyatsız bir tıp tedavisidir.

1950’lerde mezoterapi alanını kuran Fransız doktor Michel Pistor (1924–2003), modern mezoterapinin babası olarak kabul edilir. Fransız basını 1958’de Mezoterapi terimini türetmiş ve kelimeyi “orta” anlamına gelen Yunanca “mesos” ve terapi anlamına gelen “therapia” kombinasyonundan yaratmıştır.

Dr. Pistor’un uygulamayı geliştirmesini izleyen ilk yıllarda Mezoterapi öncelikle tıbbi durumların tedavisi için kullanıldı. Daha sonra mezoterapi tekniğin cilt hastalıklarını tedavi etmek için de kullanılabileceği keşfedildi. Bu sayede mezoterapi; kırışıklıklar, selülit, çatlaklar, saç dökülmesi, akne tedavisi, vücut şekillendirilmesi ve cilt sıkılaştırma için de kullanılmaya başlamıştır.

Mezoterapinin 2 temel etkisi vardır: Mekanik yani fiziksel etki ve kimyasal etki.

Mekanik/Fiziksel etki; mezoterapide kullanılan enjeksiyonlar (kimi zaman iğne, kimi zaman dermapen kimi zaman da radyo frekans/ altın iğne kullanılır) cilt yüzeyinden orta tabakasına kadar etki eder. Yapılan enjeksiyonlar cilde fiziksel bir zarar verir. Bu kontrollü fiziksel etki nedeniyle, cilt kendi kendini tamir etmeye başlar. Bu sayede hücre yenilenmesi, kolajen üretimi, cilt sıkılaştırma ve iyileşme tetiklenir. Bu küçük enjeksiyonların çok sayıda tekrarlanması ile etkinlik artar.

İkincisi; Kimyasal etkidir. Enjekte edilen mezoterapi ürününün etkisi daha sonra devreye girer. Tedavi edilen alana ve ele alınan duruma bağlı olarak, doktorlar ilaç, vitamin ve mineral kullanabilirler. Kullanılan mezoterapi ürünleri kişiye özel seçilmelidir. Bazı durumlarda doktorlar birden fazla ürünü birlikte de kullanabilir.

Saç Mezoterapisi Nasıl Yapılır?

Saç mezoterapisi en sık tercih edilen saç destek tedavilerinden biridir. Kişiye özel seçilen mezoterapi ürünleri tekrar eden enjeksiyonlar ile saçlı deriye, özellikle sorun olan bölgelere uygulanır.
Saç mezoterapisinde standart olarak çok ince uçlu iğneler (insülin iğneleri) kullanılır. Ancak mezoterapinin fiziksel etkinliğini arttırmak için dermapen , elektroporasyon ve radyofrekans/ altın iğne de kullanılabilmektedir. Bu nedenle Kliniğimizde saç mezoterapisini her seansta farklı yöntemleri (iğne-dermapen-elektroporasyon-altın iğne) kombine ederek uygulamaktayız. Daha az saç mezoterapi seansı ile daha yüksek etkinlik hedeflemekteyiz.

Kliniğimizde Saç Mezoterapi Aşamaları:

1- Konfor:
Saç Mezoterapi uygulamadan önce hastaların konforu için lokal anestezikler uygulamaktayız. Sprey ya da krem şeklinde sürülen bu anestezikler tamamen uyuşma yaratmaz ancak yine de hastalarımızın enjeksiyon aşamasını rahat geçirmesini sağlamaktadır.
İğne korkusu olan bazı hastalarımız için ise daha etkili bir çözüm yolumuz bulunmakta. Basınçla çalışan iğnesiz anestezi cihazlarımız sayesinde hastalarımızın iğneleri hissetmemesini sağlayabilmekteyiz.
2- Dermapen:
Her hastaya uygun seçilen mezoterapi ürünü öncelikle dermapen denilen ve aynı anda pek çok mikrokanal açılmasını sağlayan cihaz ile saçlı deriye uygulanır. Dermapen tek başına bile saç dökülmesi tedavisinde etkilidir.
3- Enjeksiyon:
Bilinen standart uygulamadır. İnce uçlu küçük iğneler ile saçlı deriye peş peşe enjeksiyonlar yapılır. Her cilt tipi ve cilt kalınlığı farklıdır bu nedenle iğne ucu yine kişiye özel seçilmedir.
4- Elektroporasyon:
İğnesiz mezoterapi olarak da bilinen bu uygulamada elektroporasyon cihazı sayesinde deri üzerinde kalan tüm mezoterapi ürününün cilt tarafından tamamen emilmesi sağlanır. Yuvarlak başlığı sayesinde masaj hissi veren bu aşama son ve belki en keyifli olandır.

Kimler Saç Mezoterapisi Yaptırmalıdır?

Saç dökülmesi başta olmak üzere saç kuruluğu, matlık, saç tellerinde incelme sorunu yaşayan, saçlarının daha canlı ve güçlü olmasını isteyen kadın erkek herkes saç mezoterapisi yaptırabilir. Elbette en doğru tedavi planı doktor muayenesi sonucu ortaya çıkacaktır. Muayene sonucunda size özel tedavi seçenekleri belirlenecek ve takviminize uygun olacak şekilde planlanma yapılacaktır.

Saç mezoterapisi için seçilen ürünlerin öncelikle saç dökülmesini durdurucu etkileri olması gereklidir. Her bir saç mezoterapi ampulü; saç büyümesini uyarıcı etkileri olan, saçın yıpranma sürecini yavaşlatan, saç köklerinin ve saçın yapısını kuvvetlendiren ürünlerden zengin olması gerekir.

Saç mezoterapisinde amaca uygun olarak seçilen karışımlar, doğru derinlikte, küçük dozlarda, özel iğneler ve özel tekniklerle cilt altına verilir. Saçlı derinin orta tabakasındaki saç köklerini besleyen kılcal damar uçlarına ulaşan mezoterapi ürünleri hızlıca etkisini gösterir. Uygulanan saç mezoterapi ürünü, saç köklerini besleyen vitaminleri, mineralleri, özel yapı taşı proteinleri, antioksidanları ve bölgesel kan dolaşımını arttırıcı maddeleri içermelidir.

Saç mezoterapi tedavisinde kullanılan iğnelerin çapı oldukça incedir. Ancak yine de bazı hastalar uygulama sırasında biraz acı hissedebilir. Dr.Handan Yavuz her saç mezoterapi öncesi saçlı deriye; özel olarak hazırlattığı anestezik sprey ya da kremleri uygulamakta ve uyuşması için 15- 20 dakika beklemektedir. Sprey formunda olan anestezik madde saçlı deriye daha rahat nüfus etmekte ve kişilerin uygulama sırasında rahatsızlık duymalarını en aza indirmektedir. Böylece Dr.Handan hastalarının saç mezoterapisi esnasında acı hissetme riskini minimalize etmeyi amaçlamaktadır.

Diğer bir seçenek de basınçla çalışan iğnesiz anestezilerle bölgenin uyuşturulmasıdır.

Saç mezoterapisinin belli başlı yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak mezoterapide kullanılan ilaç ve diğer maddelere karşı bir hassasiyetinizin olup olmadığı tedavi öncesinde hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Saç mezoterapisinde verilen ilaç dozlarının oldukça düşük olmasının yan etki görülme riskini azalttığı bilinmektedir.

Unutulmaması gereken en önemli nokta; kötü sonuçlar ile karşılaşmak istenmiyorsa uygulamanın mutlaka hekim tarafından yapılmasına ve mezoterapide kullanılacak ürünlerin sağlık bakanlığınca onaylı olmasına dikkat edilmesidir.

Saç mezoterapisi uygulanacak alanın büyüklüğüne göre değişmektedir.

Saç sağlığı kliniğimizde ortalama bir saç mezoterapi seansı yaklaşık 45-60 dakika gibi bir zaman almaktadır. Çünkü; Dr. Handan Yavuz her mezoterapi öncesi 15 dakika kadar anestezi kreminin etki etmesini beklemektedir.

Kliniğimizdeki her saç mezoterapi uygulaması 15 dk kadar süren mikroenjeksiyon için kullanılan “dermapen” ile başlamaktadır.

Dermapen uygulamasından sonra hastanın saç derisine uygun iğne ucu ve derinliği seçilerek enjeksiyonlar yapılmaktadır. Enjeksiyon uygulaması da 15 dk kadar sürmektedir.

Dr. Handan son aşamada 10 dk kadar süren ” elektroporasyon” ile saç mezoterapi seansını tamamlamaktadır. Elektroporasyon saçlı derideki tüm mezoterapi ürününün emilmesini sağlamakta ve saçın büyüme fazına geçişini hızlandırmaktadır.

Tek seans saç mezoterapisinden bile saç köklerinizin fayda göreceği muhakkaktır. Ancak her tedavide olduğu gibi istenen sonuçların elde edilebilmesi için saç mezoterapisinin kaç seans uygulanması gerektiği kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Tedavi planlaması; mevcut soruna , saç tipine, cilt özelliklerine ve genel durumuna uygun olacak şekilde kişiye özel yapılır.

Ancak genelleme yapmak gerekirse;

Saç dökülmesi yaşayan kişilerde, dökülmenin önüne geçebilmek için genellikle 3-6 seans mezoterapi ihtiyacı vardır. Bunun nedeni; saç kökünün büyüme fazına tahmini olarak 3-6 aylık süreçte geçmektedir.

Saç dökülmesi durdurulduğunda ise koruma tedavisine geçilir. Bu tedavi genellikle yılda 1 defa 3 ya da maksimum 6 seanslık mezoterapi kürü olarak planlanır. Yine kişiye bağlı olarak seans sayıları azaltılıp artabilmektedir.

Saç mezoterapisi; saç dökülmesi başta olmak üzere güçsüzlük, incelme, matlaşma, yıpranma gibi saç sorunları yaşayan kadın erkek, her yaştan kişi için rahatlıkla uygulanabilen bir saç tedavi yöntemidir. Kesi gibi uygulamalarda bulunmadığından dolayı hassas hastalarda problemler görülmez.

Saç mezoterapisi uygulaması sırasında hekim tarafından ihtiyacı olan bölgelere enjekte edilen ürünler vitamin, mineraller ve büyüme faktörü gibi pek çok maddeyi içermesi gerekmektedir.

Polikliniğimizde; Avrupa Birliği standartlarına uygun, Sağlık Bakanlığımızca tescilli, Avrupa menşeili ürünler kullanmaktadır.

Dr.Handan Yavuz Seçtiği Saç Mezoterapi Ürünlerinin İçeriğinde Nelerin Olmasına Dikkat Ediyor?

Hyalüronik asit: Saç kökünün gençleşmesini sağlar, saç derisini nemlendirir ve saçın dökülmesini engellemekte oldukça önemlidir.
D-Pantenol: D5 vitamini olarak da bilinen D-Pantenol; saçın kalınlaşmasını sağlar.
Melilot ektresi: Saç kökünün bölgesel kanlanmasını sağlayarak destekler.
Karnozin: Saçın yaşlanmasını geciktirici etkiye sahiptir.
Organik silikon: Hyalüronik asit ile benzer etkilere sahiptir ve saç köklerini uyararak saçların dökülmesini önleyen ve güçlendiren etkileri vardır.
3 peptit (Asetiltetrapeptit -3, CG-Bakır peptit, CG-IDP2 biyomimetik peptit): 3 peptit antiandrojen (erkek tipi saç dökülmesinin önlenmesinde etkili olan) etkilidir. Özellikle Asetiltetrapeptit erkek tipi saç dökülmesinde sıklıkla kullanılan minoxidil ile karşılaştırmalı çalışması vardır. Asetiltetrapeptit minoxiidil gibi yan etkisinin olmadığı ve saç kökleri üzerinde %156 oranında büyüme sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
CG-VEGF, CG-aFGF: Damarlanmayı/kan dolaşımını arttıran büyüme faktörleridir.
Saç Mezoterapisinde Kullanılacak Maddelerin Özellikleri Nasıl Olmalıdır?
Saç mezoterapisinde kullanılacak bileşim alkol bazlı solventler içermemelidir. Çünkü bu içerikler dokuların zarar görmesine (doku nekrozu) neden olmaktadır.
Bununla birlikte mezoterapi için kullanılacak karışımın PH’ı mutlaka nötr, bileşimi izotonik olmalıdır. Ayrıca hipoalerjik olması ve iyi tolere edilir olması oldukça önemlidir.
En önemli olanı ise saç mezoterapi tedavisine başlamadan önce hekim tarafından doğru tanı konulup, buna göre mezoterapide enjekte edilecek kokteylin/karışımın doğru seçilmesidir.
Saç Mezoterapisinin Etki Süresi Nedir?
Saç mezoterapisi sırasında enjekte edilen maddelerin etkisi hemen görülmeye başlanmakla birlikte etkileri zamanla azalmaktadır. Bu nedenle belirli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir.
Saç Mezoterapisinin Avantajları Nelerdir?
Hamile ve Emziren Kadınlar Saç Mezoterapisi Yaptırabilir mi?
Hamilelik ve emzirme sürecinde kadınlarda saç dökülmesi sorununa oldukça sık rastlanabilmektedir. Pek çok kadın bu dönemde saç mezoterapisi yaptırmak istemektedir. Ancak hamilelik ve emzirme sürecinde saç mezoterapi uygulaması önerilmemektedir.
Sevgili hamileler ve emziren anneler biraz daha sabırlı olup bu dönem sona erdikten sonra gönül rahatlığıyla saç mezoterapisi yaptırabilirler.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Saç Tedavileri