Kadınlar için Uygulanan Saç Tedavileri Nelerdir?

Bazı kadınların saç kökleri vardır ama saçları oldukça zayıf ve sağlıksızdır. Bu gibi durumlarda destek tedavi yöntemleri sayesinde oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilir. Destek tedavi yöntemlerinin başında Saç mezoterapi, PRP tedavisi ve mikroiğneleme uygulaması gelmektedir.

 

Saç mezoterapisi cildin orta katmanına direkt uygulanan tüm işlemlerin genel adıdır. Bu uygulamada mezoterapi kokteyli denilen saçlar için gerekli maddeleri (vitamin, aminoasit, peptit, büyüme faktörü, mineral gibi) içeren hazır ürünler kullanılabildiği gibi kişinin kendi kanından elde edilen PRP de kullanılabilir.PRP; platelet rich plasma ( plateletçe zengin plazma)’nın kısaltmasıdır. PRP cilt, kafa derisi ve saç stimülasyonu için, doğal otolog bir tıbbi prosedürdür. PRP kişinin kendi kanından elde edilir. Bu yöntemde kanda bulunan ve platelet adı verilen hücreler ayrıştırılır ve saçlı deride sorunlu bölgelere enjekte edilir. Platelet hücreler vücutta aktive oldukları zaman büyüme hormonu denilen iyileştirici proteinleri serbest bırakır. Bu sayede saç kökleri beslenir ve daha güçlü ve sağlıklı saçlar elde edilir.

Mikroiğneleme için en sık kullanılan cihazlar dermaroller ve dermapendir. Bu yöntemin esası ise vücudun kendi kendini tamir etme mekanizması esasına dayanır. Dermaroller ve dermapen üzerinde mikroiğneler bulunan  silindir şeklinde bir tıbbi cihazlardır. Saçlı derinin alt tabakalarında dermaroller sayesinde mikro kanallar açılır. (Bu minik yaralar oldukça küçüktür ve gözle görülemez, işlem acı verici değildir.) Vücut bu minik yaraları tamir etmek için çalışır. Sonuçta damarlanma artar, yararlı proteinler oluşur ve saç hücreleri güçlenip sağlıklı hale gelir.

Ancak saç dökülmesi konusunda ortadan kaldırılamayan nedenler de bulunur. Bunların başında genetik faktörler gelir. Bu gibi durumda kalıcı ve etkili çözüm olarak saç ekimi düşünülebilir. Saç ekimi uzun yıllardır tüm dünyada uygulanan bir yöntemdir. Geçmişten günümüze saç ekim teknikleri oldukça gelişmiştir. En doğal ve yoğun görünümü sağlayan başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür. 

Kadınlarda  saç ekimi kararından önce mutlaka saç dökülmesinin nedeni belirlenmeli ve tıbbi bir sorun varsa öncelikle bu durum ortadan kaldırılmalıdır. Saç dökülmesinin sebebinin genetik olduğu kararı netleştikten sonra kadın hasta ile durum daha uzun ve detaylı olarak değerlendirilmelidir. Çünkü kadınlardaki genetik nedenli saç dökülmelerinde bir sorun da saçın genel olarak yapısının incelmiş olmasıdır. Yani donör bölgesindeki saçların da zayıflamış olması sebebi ile saç ekiminden sonraki beklenti hasta ile doktor tarafından birlikte değerlendirilmeli ve objektif bir karar verilmelidir.

Dr. Handan Yavuz
Dr. Handan Yavuz

Diğer Yazılar

Randevu Alın