IV/ Damar Yolu Destek Tedavisi Nedir?

IV/ Damar Yolu Tedavileri Nedir?

Tıpta bir hastalığı tedavi ederken ya da tedaviye destek sağlama amacıyla ilaçlar ya da gerekli diğer maddeler vücuda farklı yollardan verilebilir.

Ağızdan tedavi; diğer adı ile oral tedavi; en sık kullandığımız tedavi şeklidir. Ağrı kesicileri, antibiyotikleri ya da vitamin ve mineral destek tedavilerini biz doktorlar öncelikle ağızdan vermeyi tercih ederiz. Lokal tedavi bölgesel olarak uygulamalara  verdiğimiz isimdir. Mesela bazı ağrı kesicileri ya da antibiyotikleri pomad merhem formunda bölgesel uygulanması için hastamıza reçete ederiz… Tıpta rektal, vajinal ilaç uygulaması da sıkça başvurulan tedavi şekilleri arasındadır. Ancak bu yazıda özellikle bahsetmek istediğim IV yani damar yolu uygulamaları.

IV kelimesi ingilizce Intra-Venöz kelimesinin kısaltılmasında oluşur. Latince “Intra” kelimesinin dilimizdeki  karşılığı  içine demektir.  Yine latince “Venöz” kelimesi de toplar damar demektir. İşte IV dediğimiz kısaltma aslında toplar damarların(venlerin) içine anlamına gelmektedir. 

Türkçe “damar yolu” olarak da adlandırabileceğimiz IV uygulamalar; özellikle destek tedavilerde sıklıkla tercih edilmektedir.  Damar yolu destek tedavisi / IV destek tedavisi, damar içine bir iğne veya kateter aracılığıyla sıvı, ilaç veya kan gibi maddelerinin doğrudan verilmesi yöntemidir. 

IV/ Damar yolu tedavilerle; 

  • Sıvı Tedavisi: Dehidrasyon, elektrolit dengesizliği veya başka bir nedenle vücut sıvılarının düzenlenmesi gerektiğinde, hastalara sıvılar IV yoluyla verilebilir.
  • İlaç Uygulaması: Birçok ilaç, hastaların damar yoluyla almasını gerektirir. Bu yöntem, ilacın hızlı ve etkili bir şekilde dolaşım sistemine girmesini sağlar.
  • Kan Transfüzyonları: Kan ürünleri, kan nakli gereken durumlarda damar yolu kullanılarak hastaya verilebilir.
  • Nutrisyonel Destek: Bazı durumlarda, hastaların beslenmesi için özel besin çözeltileri de damar yoluyla verilebilir.

IV damar yolu destek tedavisi, hastanın durumuna ve ihtiyaçlarına bağlı olarak değişebilir. Bu tür tedaviler sağlık profesyonelleri tarafından yönetilir ve uygulanır.

Bizler Medlook Poliklinikte ise  bağışıklık sistemini desteklemek, metabolizmayı düzenlemeye katkı sağlamak, sağlıklı saçlar ve cilt için eksik olan maddelerin vücuda alımını sağlamak, zindelik ve gençlik için vücudun antioksidan kapasitesini arttırabilmek için bazı IV destek tedaviler uygulamaktayız. 

Bunlar:

  • Ozon Tedavisi
  • IV Glutatyon
  • IV C vitamini
  • IV NAD+ tedavisi
  • IV Alfa Lipoik Asit tedavisi
  • IV Çinko ve IV Selenyum 
Picture of Dr. Handan Yavuz
Dr. Handan Yavuz

Diğer Yazılar

Randevu Alın