IV C Vitamini Tedavisi

C vitamini, suda çözünen bir vitamindir ve vücutta birikme riski taşımayan önemli bir antioksidandır. Bu vitaminin fazlası idrar yoluyla atılır.

Ağızdan alınan C vitamini, bağırsaktan saatte yaklaşık 1000 mg kadar emilebilir. Ancak ağızdan alınan fazla miktardaki C vitamini, bağırsakları rahatsız edebilir ve ishale neden olabilir. Bu nedenle, günlük C vitamini miktarını yavaşça arttırmak ve doz aralıklarını kişiye özel olarak ayarlamak önemlidir.

Damar yolu ile uygulanan C vitamini, ağızdan alınandan daha yüksek dozlarda vücuda verilebilir. Bu yöntem, yüksek doz C vitamini uygulamasının bağırsakları rahatsız etmeden sağlanmasına olanak tanır.

Yüksek doz C vitamini tedavisi, güçlü antioksidan etkisi ile bağışıklık sistemini destekler, enfeksiyonlarla mücadeleyi güçlendirir ve yaşam kalitesini artırır. IV/damar yolu ile C vitamini uygulaması, anti-viral ve anti-kanserojen etkilere sahiptir.

Bu uygulama, vücuttaki C vitamini konsantrasyonunu yükselterek patojenik bakteri ve kanser hücrelerini etkisiz hale getirebilir. Yüksek doz C vitamini infüzyonu, kişinin ihtiyaçlarına ve test sonuçlarına göre uyarlanabilir, ancak genellikle 15-25 gram arasında yapılır.

Yan etkiler arasında ishal ve sindirim sistemi rahatsızlıkları bulunsa da, bu etkiler genellikle ağızdan alınan yüksek doz C vitaminiyle sınırlıdır ve hayati tehlike oluşturmaz.

Ancak, bazı kişilerde genetik olarak Glukoz 6 Fosfat Dehidrojenaz enzimi/ G-6-PD eksikliği görülebilir. Bu durumda, yüksek doz C vitamini hemolitik anemiye neden olabilir, bu nedenle C vitamini infüzyonu öncesinde bu enzim seviyeleri kontrol edilmelidir.

Picture of Dr. Handan Yavuz
Dr. Handan Yavuz

Diğer Yazılar

Randevu Alın