"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

Saç ve Cilt için Kök Hücre

Kök hücre nedir? Neden bu kadar önemlidir? Kök hücreyi en basit şekilde; “yeni hücre tedarikçisi” olarak tanımlamak mümkündür. Kök hücre; çoğalma, kendini yenileme, farklılaşmış dokulara özgü hücreler oluşturma, zarar görmüş dokuyu tamir etme gibi eşsiz yeteneklere sahiptir. Bu nedenle tıpta pek çok hastalığın tedavisinde ve estetik amaçlı uygulamalarda kök hücreden faydalanılmaktadır. Kök hücre tedavileri ile ciltte yaşlanma etkilerinin giderilmesi, yara izlerinin tedavisi, saç dökülmesinin durması ve saç büyümesinin teşvik edilmesinin sağlaması mümkün olmaktadır.

Estetik amaçlı kullanılan Kök Hücre Tedavileri Nelerdir? Saç ve cilt tedavilerinde kullanılan farklı kök hücre uygulamaları bulunmaktadır. Bu tedavilerin kiminde tamamen saf kök hücreler yer alırken, kiminde ise kök hücre ile birlikte diğer hücreler ve proteinler de bulunur. Tabi bir de gittikçe popüler olmaya başlayan eksozomlar var. Eksozomlar hücre değillerdir ama kök hücreler arası haberleşmeyi sağlayan çok önemli parçacıklardır ve etkileri sayesinde kök hücre tedavileri başlığı altında incelenmeyi hak ederler.

Bizim polikliniğimizde kök hücre olarak adlandırdığımız tedavilerde; eğer saça uygulama yapacaksak hastalarımızdan lokal anestezi altında saç kökü örnekleri alırız, eğer cilt uygulaması yapacaksak kulak arkasından minik doku parçaları alırız ve bu örnekleri GMP sertifikalı özel laboratuvarlara iletiriz. Laboratuvarda yaklaşık 1 ay boyunca kültür ortamında kök hücreler çoğalır. Dikkat burası önemli; bu işlem sonucunda sadece fibroblast denilen kök hücreler elde edilir. Toplamda 100 milyon saf kök hücre; saç dökülmesinin önlenmesi ve büyümenin sağlanması için 2 seansta özellikle sorunlu olan saç dökülme bölgelerine uygulanır. Cilt için ise tüm yüz gençleşme için yüzün tamamına enjekte edilebileceği gibi, yüz dışında boyun, dekolte, eller ya da vücutta yenilenmesi istenen her hangi bir cilt alanına da uygulanabilir. Enjeksiyon işlemi standart mezoterapi işlemine çok benzer.

İndirekt kök hücre olarak adlandırdığımız bir diğer tedavide; kişiden alınan saçlı doku örneklerini ya da cilt dokusundan aldığımız örnekleri poliklinikte özel bir cihazda işlemden geçiririz. Elde ettiğimiz süspansiyonun içinde yüzbinlerce hücre bulunur. Bu hücrelerin %2-5’i kök hücredir. Çoğunluğu öncü hücre olarak adlandırılan hücrelerden ve büyüme faktörü denen proteinlerden oluşur. Bu hücreler de sağlıklı saçlar ve yenilenmiş bir cilt dokusu elde etmede oldukça faydalıdır.

Kök hücreler bazen de yağ dokusundan elde edilebilir. Bunun için hastalardan liposuction yöntemi ile bir miktar yağ dokusu alırız. Bu yağ dokusunu özel bir cihazdan geçirir ve yine bir süspansiyon elde ederiz. Bu ürünü saçlarda ya da ciltte kullanabiliriz.

Ve gelelim eksozomlara.. Eksozomlar kök hücrelerden salgılanan ve hücreler arası haberleşme, doku onarımı sağlayan, bolca büyüme faktörü içeren, fibroblast, kolajen ve elastin üretimini destekleyen önemli parçacıklardır. Eksozom üretimi için kişinin kendi dokuları kullanılabileceği gibi, göbek kordonu da kullanılabilir. Bu uygulama için de ya laboratuvarda yaklaşık 1 ay boyunca hücre kültüründe eksozom üretilir ya da hazır olan ürünler kullanılır. Uygulama diğer kök hücre tedavilerindeki gibi iyileşme istenen bölgeye enjeksiyonlar halinde olabileceği gibi; tüm vücuda etki etmesi için damar yolu ile de verilebilir.

Farklı şekilde elde edilen ve farklı oranlarda kök hücre içeren bu tedavilerin ne zaman yapılacağı, kime hangi yaşta uygulanacağı kişiye göre farklılık gösterir. Doğru bir yol haritası ve hastalarının beklentisinin doğru yönlendirilmesiyle oldukça başarılı sonuçlar elde etmek mümkündür.