"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

“Mottomuz: İçte Sağlık Dışta Güzellik”

Sağlık turizmi alanında edindiği tecrübelerini 2012 yılından bu yana doktor kimliğiyle de kendi merkezinde danışanlarına aktaran Dr. Handan Yavuz, güzellik dünyasında çok yönlü bütünsel bir yaklaşımın altını çiziyor.

1996 İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) mezunu olan Dr Handan Yavuz, meslek hayatına İnternational Hostital’da başlamıştır. Anatomi ihtisasından sonra 2010 yılına kadar ilaç sektöründe medikal pazarlama ve eğitim alanlarında üst düzey yöneticilik görevleri üstenmiştir. Sonraki yıllarda sağlık turizmi ile ilgilenen Dr Handan hem yerli hem de yabancı hastalara sağlık ve güzellik alanında danışmanlık hizmeti vermiştir. 2012 yılından itibaren tüm hastalarını kendi muayenehanesinde ağırlayan Dr Handan, zamanla hizmet kalemlerini genişletmenin ve çok yönlü bütünsel yaklaşımın önemini kavramış ve her işi en iyi bilenin yapması gerektiğine olan inancıyla 2021 yılında alanında uzman hekim ve sağlık çalışanlarını bir araya getirdiği Özel Medlook Polikliniği’ni kurmuştur. Nişantaşı’ndaki kliniğinde ‘İçte sağlık, dışta güzellik’ mottosu ile bütüncül bir yaklaşım benimseyen Dr. Handan Yavuz’a merak ettiklerimizi sorduk.

HELLO!: Medikal estetik uygulamalar alanında Özel Medlook Polikliniğinde sizce fark yaratan yaklaşımınız nedir? 

Dr. Handan Yavuz: Daha genç, güzel ve dinamik görünmek kadınerkek hepimizin ortak arzusu. Ne mutlu bize ki Polikliniğimizde medikal estetik ve anti-aging uygulamalar ile kişilerin bu isteğini yerine getirebilmekteyiz. Botoks, dolgu, yüz, boyun ve vücut mezoterapisi en sık uygulanan işlemler arasında. Tüm bu uygulamalarda bakanlık tarafından onaylı; orijinal ürün kullanımı, danışanlarımızın sağlığı için en önemli noktaların başında gelir. Medlook Poliklinik’te gerçekleştirilen uygulamalarda kullandığımız ürünlerin GMP sertifikalı fabrikalarca üretilmesi ve ülkemizde IEGM (İlaç Eczacılık Genel Müdürlüğü) tarafından onaylanmış olması, olmazsa olmazlarımızdandır. Alanında uzman hekimlerin deneyimli ellerinde yapılan uygulamalarda hedefimiz belirli tipte görünüm sağlamak değil, her kişiye özel, onun anatomisine uygun eşsiz görünüm sağlamaktır. Ulaşmak istediğimiz nokta genç görünmek değil, yaşımızın iyisi, güzeli olmak abartılı görünümlerden kaçınmaktır.

Daha genç, güzel ve dinamik görünmek kadın-erkek hepimizin ortak arzusu. Ne mutlu bize ki Polikliniğimizde medikal estetik ve anti-aging uygulamalar ile kişilerin bu isteğini yerine getirebilmekteyiz.

Tabi ki medikal tedavilerin yetersiz kaldığı durumlarla da karşılaşabiliyoruz ve o noktada minor estetik cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyabiliyoruz. Polikliniğimizde tıbbi kadromuzdaki plastik estetik cerrahımız lip lifting(üst dudak kaldırMedlook Polikliniğima), gıdı lipo-aspirasyon, üst göz kapağı estetiği, kaş kaldırma, mini alt yüz germe gibi işlemleri gerçekleştirebilmekte.

HELLO!: Türkiye denilince yabancı turistlerin aklına hep saç ekimi geliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Medlook Poliklinik’te uygulanan saç işlemleri var mı? 

Dr Handan Yavuz: Benim bu yola çıkarken en çok üzerinde durduğum ve güncel olarak haklı bir üne sahip olduğum uygulamalarımızın başında saç uygulamaları geliyor. Saç dökülmesi sorunu yaşayan kadın – erkek tüm hastalarımızda öncelikli olarak bu konuda tecrübeli bir hekim tarafından değerlendirilmesini önemli buluyorum. Çünkü sizin de dediğiniz gibi dünyanın gözü üzerimizde. Hastalarımız ile birlikte, içinde kan ve idrar testleri, ev ödevleri (hastalarımızın her gün evde yaptıkları 10 – 15 dk süren uygulamalar), klinik uygulamalar, gerekirse operasyonlar barındıran bir yol haritası çıkarıyoruz. Burada kilit noktamız her aşama da olduğu gibi bütüncül bir yaklaşım. Yani saçınızın dökülmesini mezoterapi ile durduralım demekle olmuyor, eğer kişide D vitamini eksikse, iyot yoksa tedaviyi tamamlamış olmuyorsunuz. Yanlış günlük alışkanlıkları değiştirmeden başarılı olamıyorsunuz. 

HELLO!: O zaman öncelik saç ekimi mi yoksa saç mezoterapisi mi? 

Dr Handan Yavuz:  İkisi de değil. Öncelik, bizim kısaca saç check-up dediğimiz işlem. Şikayetlerin altında yatan esas nedeni bulmamızı sağlayan kan ve idrar tetkikleri. Bu testler sonucu eksik vitamin ve mineraller varsa bazen ağızdan ilaçlar ile bazen de damar yolu ile yerine koyuyoruz. Genetik yatkınlık ne kadar gözlüyoruz. Tüm bu değerlendirme sonuçları ile birlikte kişinin yaşı, anatomisi ve kendi isteklerini birleştiriyoruz ve sonuçta bazı hastalar için ilk tercihimiz saç ekimi olurken bazıları için saç mezoterapileri oluyor. 

HELLO!: Mevsim sonbahar ve viral enfeksiyonlar arttı. Enfeksiyonlarla savaşta bağışıklık sisteminin çok önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için sizin önerileriniz ve verdiğiniz hizmetler neler? 

Dr Handan Yavuz: Pandemiyle birlikte viral enfeksiyon kavramı toplumumuzda oldukça önem kazandı. COVID-19 en çok gündemde olan olsa da birçok farklı virüs ve bakteri mevcut. Bu enfeksiyonlara karşı elimizdeki en etkili silahımız ise kendi bağışıklık sistemimiz. Bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara yakalanmanın önüne geçmek oldukça önemli. Günümüzde bağışıklık sistemimizi desteklemek adına ön planda olan damardan destek tedavileri mevcut. Danışanlarımızın ihtiyaç ve beklentilerine yönelik seçebileceğimiz birçok farklı protokolü polikliniğimizde uygulayabiliyoruz. Bunlardan en çok tercih edilenler ise Glutatyon ve C vitamini, Ozon terapi ve daha güncel olarak karşımıza çıkan NAD+ IV(damar yolu) destekler.

Günümüzde bağışıklık sistemimizi desteklemek adına ön planda olan IV destekleri mevcut. Glutatyon-C vitamini, Ozon ve NAD en çok tercih edilenler arasında

HELLO!: Peki nedir bu IV destekleri?

Dr Handan Yavuz: Vücudunuzda eksileni yerine koymak ya da bağışıklık sistemi ve diğer organ sistemlerinin çalışma mekanizmalarını düzenlememize yarayacak maddelerin bir damar yolu açılarak direkt olarak dolaşım sistemimize uygulanmasına IV (damar yolu) tedavi denir. Yukarıda bahsi geçen tüm IV tedaviler danışanlarımızın şikayetlerine ve semptomlarına göre Medlook Poliklinik’te doktor kontrolünde uygulanmaktadır. 

HELLO!: Biraz önce bahsettiğiniz NAD+ uygulamasını pek duymadık. Biraz anlatır mısınız? 

Dr.Handan Yavuz: NAD+ vücudumuzda bulunan önemli bir koenzim. NAD+ için vücudun gençlik enzimi demek hiç de abartı olmaz. Enerji seviyesini yükseltir, dayanıklılığımızı arttır ve daha dinamik bir bedene sahip olmamızı sağlar. Yaşın ilerlemesi ile birlikte NAD+ düzeyi vücudumuzda azalır, IV yoldan yerine konulduğu zaman bağışıklığımızı güçlendirmenin yanı sıra yaşlanmanın istenmeyen sonuçlarının da önüne geçmiş oluruz (ki buna anti-aging etki deriz). NAD+ tüm bu saydığımız faydalara ek olarak depresyon ve anksiyeteye iyi gelen, nörodejeneratif hastalıkların tedavisine destek olma konusunda umut oluşturan bir IV destek tedavidir.

Dr Handan Yavuz: “Dışta güzelliğe, içte sağlık da eşlik ettiğinde güzellik gerçek bir güzellik oluyor. Bu nedenle bizim güzellik uygulamalarının her aşamasında kilit noktamız; bütüncül bir yaklaşım”