"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

İçte Sağlık Dışta Güzellik İçin 10 Altın Kural

Şüphesiz ki sağlığımıza verdiğimiz değerin güzelliğimize olan yansıması kaçınılmaz. “Sağlık ve güzellik” kavramlarını bütüncül bir prensiple ele alan Dr. Handan Yavuz’dan da önemli ve etkili tüyolar aldık.

 • Sağlıklı Beslenin ve Bol Su İçin

Kilo kontrolümüzü sağlayıp, sağlıklı ve genç görünmek için dışımız kadar içimize de bakmamız gerekiyor. Bunun için en önemli adım sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getirmek. Dünya Sağlık Örgütü’nün 1960’lı yıllarda sağlığın tanımını “Bedensel, zihinsel ve ruhsal olarak potansiyeli en üst seviyede kullanmak” şeklinde yaptığını biliyor muydunuz? Eğer bu üçünü en üst noktada kullanabiliyorsak sağlıklıyız demektir. Sağlıklı beslenme beraberinde güçlü bir bağışıklık sistemi de sağladığı için oldukça önemli. Bu noktada dilerseniz bir diyetisyenden yardım alarak kendi metabolizmanız ve ihtiyaçlarınız doğrultusundan nasıl sağlıklı beslenmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Vücudunuza iyi bakmak istiyorsanız bol su içmeniz gerektiğini de biliyorsunuzdur. Yeterli su içmenin kalp-damar sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi, üreme sistemi, sinir sistemi ile böbrek, beyin ve karaciğerin düzgün çalışması gibi tüm hayati sistemler üzerinde etkisi bulunuyor. Aynı şekilde güzelliğimiz üzerinde de etkili bir role sahip. Su içmek cilt neminin korunmasının yanı sıra cildin esnekliğini de etkiler. Eğer yeterli su içmeyi unuttuğunuzu düşünüyorsanız, size saat başı hatırlatma yapacak telefon uygulamalarından birini indirebilirsiniz. Basit ama etkili bir yöntem!

 • Nefes Terapisi

Bedenen güzel ve sağlıklı hissetmek için ruhen de iyi hissetmemiz şart. Transformal nefes tekniği, insan bilincinin tecrübe edeceği her alanda dönüşümünü/transformasyonunu sağlıyor. Transformal nefes tekniklerinin fiziksel; duygusal ve zihinsel pek çok yararı bulunuyor. Bunlar neler mi?

Fiziksel Olarak: Nefes Kapasitesi Arttırılır

 • Hücre yenilenmesini hızlandırır.
 • Vücudun detoksifikasyonu/toksinlerden kurtulması sağlanır.
 • Vücudun dayanıklılığı, gücü ve enerjisi artar.
 • Bağışıklık sistemi güçlenir.
 • Solunum sistemi gelişir.

Duygusal ve Zihinsel Olarak: Bilinç Altı Temizlenir

 • Stres seviyesi azalır.
 • Tepki verme rahatlar.
 • Travmaların atlatılmasına destek sağlar.
 • >Öfke, suçluluk, üzüntü, korku, korku gibi bastırılmış duygular temizlenir.
 • Değişime karşı gösterilen direnç azalır, uyum sağlama kapasitesi artar.
 • Karar alma mekanizması hızlanır.

Ruhsal Olarak: Bilincin Daha Yüksek Seviyelerine Geçiş Sağlanır

 • Üst benliğimize olan bağlarımız görünür hale gelir.
 • Birlik hissi oluşur.
 • Sevgi ve neşe gibi duygular daha çok ve derinden hissedilir.
 • Düzenli Egzersiz

Madem sağlığımız ve güzelliğimiz için altın kuralları sıralıyoruz, düzenli egzersizden bahsetmemek olmaz! Egzersiz yapmak bize hem bedensel hem de zihinsel olarak önemli faydalar sağlar. Kilo kontrolü üzerinde rol oynarken kas kütlemizi artırmamıza ve çok daha dinç ve dirençli olmamıza yardımcı olur. Stresi azaltmak, bağışıklığı güçlendirmek için de düzenli bir egzersiz rutini oluşturmak önemli. İşe, size en yakın egzersiz şeklinin ne olduğunu bularak başlayın. Yürüyüş mü, yüzme mi yoksa pilates mi? Egzersizin sağlığımız kadar güzelliğimize de etkisi büyük. Düzenli egzersiz yaptığınızda vücudunda kan akışının hızlandığını ve bunun da parlak bir cilt görünümü anlamına geldiğini unutmayın.

 • Savunma sisteminizi Ozon Terapi ile Güçlendirin

Bu kavrama yabancı olduğunuzu düşünebilirsiniz ancak ozon terapi, Avrupa’daki kliniklerde 50 yıldan uzun süredir kullanılan bir yöntem. Bu terapide saf oksijenin reaktif formu olan tıbbi ozon, iyileştirme amaçlı kullanılıyor. Ülkemizde de birincil tedavi ya da destek tedavi olarak pek çok rahatsızlığın tedavisinde ve önlenmesinde tercih edilen yöntemlerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Ozon terapi vücudun kendisini tamir etmesini sağlarken, bedeni de ihtiyacı olan ideal dengesine kavuşturuyor. Hiçbir yan etkisi bulunmayan bu tedavi, herkese rahatlıkla uygulanabiliyor. Unutmayın; sağlıklı beden, güzel bedendir.

 • Eksik olan Vitamin ve Mineralleri Damardan Destek ile Alın

Vücudumuz vitamin ve mineraller ile bazı antioksidan ve aminoasitleri kendi üretemez. Bu maddelerin dışarıdan alınması gerekir. Normal şartlarda besinler ile ihtiyaç duyduğumuz bu maddeleri vücudumuza alabiliriz. Ancak günümüzde tarımın hızlanması, ürünlerin yeterli miktarda içeriğe sahip olmaması maalesef bunu pek de mümkün kılamıyor. Üstelik günümüz yaşam koşulları da sağlıklı beslenme şartlarına uymamızda zaman zaman kısıtlamalar olmasına neden oluyor. Bu durum da kaçınılmaz olarak vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral miktarı arttırıyor.

Bu maddeleri (antioksidanlar, mineraller, vitaminler) damar yolu ile almak mümkün. Peki neden ağız yolu yerine damar yolu? Çünkü bu maddelere yüksek dozda ihtiyaç var ve sindirim rahatsızlıkları, biyoyararlanımın düşük olması gibi gerekçeler yüzünden ağız yolu ile alınamıyor. IV yani damar yolu destek tedavileri  ile bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, dinçleşmek, enerjinizin yükselmesi, mental sağlığınızın artması, gençleşmeniz saç ve tırnak sağlığınızın artması mümkün olabilmekte.

 • Kaliteli Uyku = Kaliteli Yaşam 

Uyku fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan vücudun temel ihtiyaçlarından biridir. Uyku sırasında vücut kendini dinlenmeye alır ve bu dinlenme organlarımız, beynimiz ve hatta cildimiz için yenileyici ve gençleştirici bir etkiye sahiptir.

İyi bir uykunun vücut direncinizi arttırmak gibi hayati etkilerinin yanı sıra kırışıklıkların derinleşmesinin önlenmesi, ciltte kolajen üretimin  desteklenerek yenilenmesinin sağlanması, nem dengesinin korunması, saçların sağlıkla parlaması gibi etkileri de bulunur.

Ayrıca, uyku sırasında vücut, melanin üretir, bu da cildin daha eşit bir renkte olmasını sağlar.

Bunun aksine yetersiz ve düzensiz uykunun ilk belirtileri ise cildinizde başlar, özellikle en hassas cilt dokusu olan göz altları sizi ele verir. Stres hormonlarının salgılanması ile vücutta dengesizlikler başlar, enerjiniz azalır, savunma hücreleriniz güçsüzleşir, odaklamaz, sinirlerinize hakim olamazsınız.

Yani kaliteli uyku, kaliteli yaşam demektir.

 • Cildinizin sağlıkla ışıldaması için profesyonel cilt bakımını ihmal etmeyin.

Cilt bakımına gerekli önemi gösteriyor musunuz? Cildimiz ne yazık ki güneş, rüzgar, hava kirliliği gibi dış etkenlerden fazlasıyla etkileniyor ve gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. Sağlıkla ışıldayan, pürüzsüz ve kaliteli bir cilt dokusu genç ve güzel görünmenin adeta anahtarı. Bu noktada da yine cildi içten dışa beslemek ve gerekli bakımları yaptırmak oldukça önemli. Kendinize oluşturacağınız temizleme-nemlendirme ve güneş korumasının öncelikli olduğu günlük cilt bakım rutini dışında belli aralıklarla yaptıracağınız klinik bakımlarının da büyük farklar yarattığını gözlemleyebilirsiniz. Medikal bakımlar sayesinde ciltte sivilce, siyah nokta, leke oluşumunun henüz başlamadan önlenebildiği biliniyor. Öncesinde yine son teknoloji cihazlarla cilt taraması yapılıyor ve ardından cildin yapısına göre bir bakım protokolü belirleniyor.

 • Güzelliğinize güzellik katmak için anti-aging uygulamalarından yararlanabilirsiniz.

Kadın-erkek fark etmeksizin hepimizin ortak arzusu yaşımızın genci olmak ve güzel görünmek.

Günümüzde yapılan anti-aging uygulamalar ile zamanı durdurmak hatta geri sarmak bile mümkün olabiliyor.

Tabii söz konusu yaşlanma karşıtı bakımlar olduğunda yüz-boyun ve vücut birlikte değerlendirilmesi gerekiyor.

Yüz mezoterapisinin yanı sıra vücut mezoterapisi de tercih edilebilecek uygulamalardan. Selülit tedavisi, çatlak tedavisi, beyazlatma gibi pek çok alanda kullanılan vücut mezoterapisinin, bölgesel zayıflama üzerinde oldukça etkili sonuçlar verdiği biliniyor.

 • Doğallığınızı kaybetmeden kırışıklıklarınızdan dolgu ve botoks ile kurtulabilirsiniz. 

 

Profesyonel eller tarafından zamanında ve yerinde yapılan uygulamalar güzelliğimizi korumamız ve yaşlanma belirtilerini ötelememiz için son derece önemli. Bunun için de en fazla tercih edilen yöntemlerin başında bildiğiniz gibi botoks ve dolgu uygulamaları geliyor. Ancak uyaralım; bu noktada kendinizi kime emanet edeceğiniz çok ama çok önemli. Bu uygulamalar aynı zamanda sağlık anlamında da destekleyici olarak kullanılıyor. Botoks; migren tedavisi, aşırı terlemenin önlenmesi, diş sıkma sorunun giderilmesinde doktorlar tarafından sıklıkla başvurulan yöntemlerin başında geliyor. Dolgu uygulamalarıyla ise ameliyata gerek kalmadan anında yüz hatları şekillendirilebiliyor.

 • En doğal aksesuarınız saçlarınız

Saçlar hepimizin en önemli aksesuarıdır ve daima göz alıcı ve bakımlı görünmelerini isteriz. Bu nedenle saç dökülmesi kadın erkek pek çoğumuzun korkulu rüyası.

Saç tedavilerinin diğer her tedavi gibi bütüncül değerlendirildiğinde başarılı olacağını söyleyen Dr Handan; ideal olan tedavinin planlarken şu basamakları içermesi gerektiğini belirtiyor: “Pek çok danışan kliniğimize saç dökülmesi şikayeti ile başvuruyor. Biz biliyoruz ki saç dökülmelerinin büyük bir oranın nedeni genetik ancak genetik deyip geçmek yeterli mi? Bizce değil .. Saç dökülmesinin nedenleri araştırarak işe başlamak ilk adım. Genetik nedenlerin dışında, çevresel faktörlerin etkisi, kanda saçları besleyen vitamin ve minerallerin eksikliği saç dökülme sorununu tetikler. Eğer çevresel koşullar değiştirilmez, kanda eksik olan maddeler yerine konmazsa tedavi tamamlanmış sayılmaz. Bunun için mutlaka ağızdan destek tedavilerden faydalanıyoruz. Saç mezoterapi, saç prp, kök hücre tedavileri gibi direkt cildin orta tabakasına uyguladığımız oldukça başarılı girişimsel yöntemler ile saç dökülmesinin durması, var olan saçların desteklenmesi, uykuda olan saçların büyüme fazına geçmesinin sağlayabiliyoruz. Bir yandan da danışanlarımıza bazı ev ödevleri veriyoruz; günlük alışkanlıklarını değiştirmesini isteyebiliyoruz, evde kendi kendine uygulayabileceği günlük bakımlar öneriyoruz. Ve tabi bir de saç tedavilerinin içinde en dramatik değişimi yaratan seçenek olan saç ekimi var. Saç ekiminde doğru yöntem doğru zaman, doğru planlama doğal ve etkili sonuçlar için kilit nokta. Saçların hepsinin tıraş edilmeden yapılan yöntemler sayesinde saç ekimi artık günümüzde erkekler kadar kadınlar tarafından da tercih edilmekte.”

Evet belki hayati değil ama dökülmesi sorununun kişilerin psikolojilerine ve sosyal ilişkilerine olumsuz yönde etki edebileceğini de unutmamak gerekir. Bu nedenle saç tedavileri popülerliğini hiç yitirmeyen bir konu. Siz siz olun çok geç olmadan önlemler almaya başlayın.

Orjinal Yazı Linki Oggusto