"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

Dr. Handan Yavuz x Şamdan Plus Röportajı


 1. Handan Hanım, kliniğinizde verdiğiniz hizmetlere geçmeden önce kendinizi bize biraz tanıtmanızı rica edebilir miyiz?
  Ben Dr. Handan Yavuz; işini aşkla yapan şanslı insanlardanım. İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi mezunuyum yine aynı fakültede anatomi ihtisasımı tamamladım ve 10 yıl boyunca Fransız ilaç firmasında eğitim ve medikal marketing departmanlarında yöneticilik yaptım. 2010 yılında hekimlik ve ilaç sektöründeki 14 yıllık bilgi birikimini bir araya getirerek sağlık turizmi ve sağlık danışmanlığı amaçlı bir şirket kurdum. O vesileyle saç hastaları ile tanıştım.  2012’de Medient Kulak Burun Boğaz Cerrahi dal merkezinde hem kurucu ortak hem de hekim olarak görev aldım ve hastalarımla yeniden buluşmak beni çok mutlu etti.

  2015 yılında kendi özel muayenehanemi açtım. 2018’den beri de; Nişantaşı’nda “İçte Sağlık Dışta Güzellik” mottosuyla , gelen bütün hastalarıma hem iç sağlığı hem de dış güzelliği destekleyen hizmetler veriyorum. 2021 yılı itibarı ile de artık Medlook İstanbul Dr Handan Yavuz  polikliniği olarak hastalarımızla buluşmanın mutluluğunu taşıyorum.
 2. Savunduğunuz ‘İçte sağlık, dışta güzellik’ mottosuyla, kliğinizde verdiğiniz hizmetler ve kapsamlarından bahsedebilir misiniz?

  Güzel olmak, genç görünmek yaşımızın genci olmak kadın erkek hepimizin ortak arzusu. Dış görünümde anında fark yaratan medikal estetik uygulamalarını, vücudun içine damar duvarımıza etki eden  destek tedavileri ile birleştirmek uzun süreli, sağlıklı güzellik için çok önemli diye düşünüyorum.

  Bu anlayışla Medlook İstanbul Kliniğimizde dış görünüşte anında fark yaratan  tüm saç ve cilt gençleştirme işlemleri; kök hücre tedavileri, botoks ve dolgu uygulamaları yapılmaktadır.

  Bölgesel incelme, selülit ve çatlak başta olmak üzere tüm vücut ve diğer yaşlanma karşıtı yüz mezoterapileri, saç ekimi dahil dış güzellikte bütün ihtiyaçlarınızı karşılayacak hizmetlerimiz mevcut.

  Tüm bu işlemleri radyofrerkans altın iğne, plazma enerjisi, soğuk lipoliz gibi  üstün teknolojik cihazlarla desteklemek de klinik olarak fark yarattığımız bir yaklaşım oldu.Hatta ülkemizde saç kaybı tedavilerinde radyofrekans altın iğne cihazı ile mezoterapiyi kombine kullanan ilk hekim oldum.

  Sağlıklı bir beden, güçlü saçlar, pırıl pırıl bir cilt için tüm medikal estetik tedavilerimize son 3 yıldır başta ozon terapi olmak üzere; glutatyon ve C vitamini gibi IV/ Damar yolu destek tedavilerini de eklediğimiz Medlook İstanbul’da güzelliğe yeni bir yaklaşım sunduğumuza inanıyorum


 3. Özellikle son dönemlerde bütüncül sağlık hizmetleri sunan pek çok merkez açıldı. Sizi diğer yerlerden farklılaştıran özelliklerinize değinmek ister misiniz?

  Yukarıda da bahsettiğim gibi içte sağlık olmadan dışta güzellik olmayacağı yaklaşımımız bizim en önemli farkımız diye düşünüyorum

  Bu bağlamda medikal estetik uygulaması ya da saç ekimi için bize gelen her danışanımıza uygulama öncesi yeterli zaman ayırarak ihtiyacı doğru ve beraber tespit etmek ilk adımmız.

  Medlook İstanbul’u tercih eden her danışana tıptaki temel doğrulardan şaşmadan bu hizmetleri vermek; estetiği tıbbi bakış açımız ile kombine etmek ise olmazsa olmazımız.
 4. Sağlık merkezinizde pandemi öncesi döneme göre ne gibi değişiklikler var?
  Pandemi süresince alınan önlemler artık pek çoğumuz tarafından kanıksandı. Maske kullanımı, dezenfektanlar hayatımızın bir parçası oldu. Bizler neler yaptık; açıkçası sterilizasyon ve hijyen konusunda öncesinde de oldukça titiz davrandığımız için büyük bir değişiklik yaşamadık. Ancak aldığımız en büyük önlem  kliniğimizin her yerini düzenli olarak havalandırmak ve hastalarımızın randevu saatlerinin aralığını geniş tutarak riski minimalize etmek oldu. Danışanlarımızı bekleme salonumuzda sosyal mesafe kurallarına uyarak ağırlamaya özen gösteriyoruz.

  Her zaman olduğu gibi danışanlarımız için kullanılan ürünler tek kullanımlık ve kişiye özel.

  Başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık ve hizmet personelimizin hızlı bir şekilde Covid aşıları tamamlandı. Bununla birlikte riskli gördüğümüz her durumda PCR taramaları da düzenli olarak yapılmaktadır. Gelen yurt dışı tüm hastalarımızın da  hızlı test ile Corono taraması yapıldıktan sonra işlemlere alındığını da belirtmek isterim. Çok şükür pandemi sürecinde bu güne kadar bir sorun yaşamadan bu tedbirler sayesinde aralıksız hizmet vermeye devam edebildik umarım bundan sonrada böyle olur.
 5. Peki, içinden geçtiğimiz pandemi sürecinde özel olarak geliştirdiğiniz tedavileriniz var mı? Bunlardan en ilgi görenler hangileri? (belki glutatyon, ozon vs. pandemi sürecinde bağışıklığı geliştirmek için tercih edilen uygulamalardan bahsedebilirsiniz)  

  Bu sorunuza pandemi sürecinde dünya çapında en büyük silahımızın aşılanmak olduğunun altını çizerek başlamak isterim.

  Bununla birlikte hem şahsımın hem de kliniğimize başvuran danışanlarımızın pandemi sürecinde immun sistemlerini ayakta tutmak güçlendirmek için en büyük gücü ozon terapi ve damardan destek tedavilerinden aldık.

  Sağlıklı çalışan bir vücut kendi kendine tüm sorunlara karşı her önlemi alabiliyor. Bu saat gibi işleyen sistemde bir aksaklık olduğunda ise covid enfeksiyonu da dahil birçok hastalığa karşı açık hale geliyoruz. Ozonterapi ise vücudumuzun sağlıklı çalışmasını destekleyen bir tedavi, üstelik virüs, bakteri ve mantarlara karşı direkt etkinliği de var. Bu arada şunu da vurgulamak isterim ki Kliniğimize covid sonrası yoğun saç dökülme şikayeti ile başvuran kişi sayısı oldukça yüksek. Bu hastalarda da  ozonterapi ve mezoterapi uygulamaları ile oldukça başarılı sonuçlar alabiliyoruz. Yine hastalığa karşı korumada kullandığımız bir diğer yöntem de IV/Damar yolu terapileri. Bunların içinde IV Glutatyon ve C vitamini uygulaması immun sisteme adeta doping etkisi ile kişilere destek sağlayabiliyor.
 6. Ağızdan alınan C vitamini ile damar yolu ile alınan arasındaki farklar hakkında neler söylersiniz?

  En çok merak edilenlerden biri neden ağızdan C vitamini alabiliyorken damar yoluna ihtiyaç duyulsun? Ağızdan besinlerle ya da takviyelerle alınan C vitamini dozu günlük maksimum 1000 mg civarındadır. Bu seviyenin üzerinde alınan miktarlar bağırsak ve sindirim sorunlarına neden olabilir. Damar yolunu kullandığımızda ise ağızdan alınanın 25-100 katı C vitaminini hiçbir sindirim sorunu yaşamadan vücuda vermek mümkün. İkinci soru neden bu kadar yüksek doza ihtiyacımız var? Çünkü yüksek doz damardan C vitamini uygulaması; güçlü bir antioksidan etki (serbest radikal toplayıcısı) yaratır bu sayede bağışıklık sistemine destek sağlanır, enfeksiyonlarla mücadele güçlenir ve yaşam kalitesi artar.

 7. Uzak ya da yakın vadeli gerçekleştirmeyi düşündüğünüz yeni projeleriniz var mı?

  Saç tedavileri benim ilk göz ağrım, yenilikçi ve kapsamlı tedavileri, kombinasyonlar kullanmayı çok seviyorum. Hastalarımdan çok sık gelen ve içime sinen şekilde tam olarak yanıtlayamadığım bir soru vardı “hangi saç ürününü tavsiye ettiğim”. Kişiye özel saç bakım ürünlerinin hazırlandığı projemiz yeni yılda danışanlarımızla buluşacak noktaya geldi. Umarım bu haberle danışanlarımızın arayışına bir çare olabiliriz.

  Uzun vadede ise; şu an bünyemizde olan saç ekimi de dahil tüm saç tedavileri hizmetlerimizi, ayrı bir merkezde konumlandırmak. Bu sayede daha fazla hastaya ulaşabileceğiz.

  Halihazırda klinikte uyguladığımız IV/Damar yolu terapilerini hastaların kendi evlerinde alma imkanı sunma, sadece akut hastalık sırasında değil hastalığa yakalanmamak adına da yararlandığımız fonsiyonel tıbbın farklı uygulama ve yöntemlerini de bünyemize dahil etmek hedefimiz arasında.