Saçlarınız İçin Gençlik Aşısı

Tıp’da ki yeni gelişmeler ile yaşlanmayı yavaşlatmak mümkün olmaya başladı. Yaşlanma Sürecinde tüm hücrelerimiz etkilenmektedir. Ama nedense yaşlanma deyince ilk olarak aklımıza gelen ciltteki kırışıklıklar, sarkmalar oluyor. Yaşlanma sürecinde cildimiz kadar saçlarımız da etkilenir. Saç köklerini besleyen damarlanma azalır, saç rengini kaybetmeye başlar, keratin yapısı zayıflar. Yaşlanmanın ciltteki etkilerini azaltan çeşitli cerrahi ya da cerrahi olmayan yöntemler vardır.

Saçlarımız İçin Neler Yapabiliriz?

Saçlarımızı sağlıklı tutabilmek için doğru yıkama alışkanlıkları, düzenli beslenme, doğal bakımlar vazgeçilmez olmalıdır. Ancak bazen bunlar da yeterli olmayabiliyor. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar ile birlikte etkinliğini kanıtlamış olan bir yöntem dünyada ve ülkemizde sıklıkla kullanılmaya başladı; PRP tedavisi.

PRP Nedir?

PRP plateletrichplasma Türkçesi; plateletçe zengin plazmanın kısaltmasıdır ve saç dökülmesi ve zayıflaması yaşayan kadın ve erkekler için ameliyatsız tedavi seçeneğidir. Yapılan son araştırmalar ve bilimsel çalışmalar yara ve dokularda yeni bulgular bulmuştur. Bu bilimsel çalışmaların sonucunda, PRP’nin cilt, kafa derisi ve saç kökleri için, doğal otolog bir tıbbi prosedür olduğu ortaya çıkmıştır.

Peki Platelet Nedir?

Kanımızda farklı hücreler bulunur. Yaklaşık %93’ü alyuvar (kırmızı kan hücresi), %1’i akyuvar (beyaz kan hücresi) % 6’sı ise platelet (trombosit) ve plazmadır. Platelet hücreler vücutta aktive oldukları zaman büyüme hormonu denilen iyileştirici proteinleri serbest bırakırlar.

PRP Nasıl Etki Eder?

PRP’nin içinde platelet (trombosit) denilen bu hücreler bulunur. Plateletler yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi görevini üstlenir. kanın pıhtılaşmasında görev alırlar. PRP içindeki bu granüller iyileştirici ve onarım sürecinde devreye giren pıhtılaşma ve büyüme faktörlerini içerir. Bu nedenle de PRP tedavisinin tıpta geniş bir kullanım alanı mevcuttur; ağız cerrahisi, beyin cerrahisi, plastik ve kozmetik cerrahi, spor hekimliği, ortopedi gibi. PRP tedavisinin başarılı sonuçları nedeniyle kullanıldığı bir diğer alan ise saç restorasyonudur. American Society for Dermatologic Surgery dergisinde 2012 yılında yayımlanan çalışmada PRP’nin klinikteki olumlu verileri kanıtlanmıştır; PRP’nin içindeki plateletler saç köklerinin etrafındaki kök hücre ve diğer hücreleri uyararak saç köklerinin büyümesi ve güçlenmesini teşvik etmiştir. PRP tedavisi aynı zamanda saç ekiminden sonra yeni ekilen saç köklerinin büyüme fazına geçmesi için de kullanılır.

Add Your Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank
blank