Saç Ekiminde Tek Seansta En Fazla Kaç Greft Ekilebilir?

Saç Ekiminde Tek Seansta En Fazla Kaç Greft Ekilebilir?

Saç ekiminde tek seansta kaç bin greft ekilir? Siz ne kadar ekiyorsunuz?

“Sanki en fazla greft/ saç kökü alan en başarılı ekimi yapar” gibi bir algı var. Oysa altı çizilmesi gereken en önemli konu; hastanın ihtiyacı kadar olan saç kökü alınmalı ve o kadar ekilmeli. Yalnız bunun da yine bir üst sınırı olmalı. Çünkü köklerin dokudan ayrıldıktan sonra dışarıda bekleyebilecekleri maksimum süre var; alınan kökler en fazla 4 saat içinde nakledilmeli.

Bizim tecrübelerimize göre; saç ekim ekibi aynı anda çalışarak (2-3 kişi) ekim yaptığında; 4 saat içinde en fazla 4000-4500 greft/saç kökü ekilebilir. Bu da demek oluyor ki tek seans saç ekiminde en fazla 4500 greft ekilebilir. Bu sayının üzerine çıkıldığında saç kökleri dışarıda fazla bekler ve yeni ekilen köklerin tutma olasılığı olumsuz yönde etkilenir.

Bazı hastaların donör bölgesi o kadar güçlüdür ki 6500 hatta 7000’lerde kök alınabilecek durumdadır. Peki bu durumda ne yapılmalı? Biz Kliniğimizde böyle durumlarda ardaşık 2 seans önerebiliyoruz; birinci gün 3000-3500 greft/saç kökü, ikinci gün yine 3000-3500 greft/saç kökü ekiyoruz. Böylece hem yüksek sayıya ulaşmış oluyor hem de greftleri  zarar görmeden yerleştirmiş oluyoruz. Ardışık seansların; pek kolay olmayan ve ender hasta için uygun olan bir yöntem olduğunu da bu noktada hatırlatmak gerekir.

Sonuç olarak en başarı saç ekim sonuçları için; sayısına bakmadan her hastaya uygun doğru sayıda greft belirlenmelidir..

 

 

 

 

Add Your Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank
blank