FUE Saç Ekimi

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

FUE SAÇ EKİMİ

Saç dökülmesi sorunu ya da saç kaybı yaşayan kişilerin başvurduğu saç ekim yöntemleri günümüzde popülerliğini korumaktadır. En yeni saç ekimi tedavileri ile seyrelme ve kellik sorunu ortadan kalkmaktadır. Kişiye özel planlanan ve uygulanan saç ekimi tedavileri değişiklik göstermektedir. FUE saç ekimi yöntemi günümüzde kelliğin kesin çözümü olarak uzmanlar tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. FUE saç ekimi; estetik cerrahlar tarafından uygulanan bir estetik operasyon olarak tanımlanabilmektedir. Saç kaybının en önemli nedenlerinden biri genetik kodlanma özelliğidir; ancak ilerleyen yaş, travmatik yaralanmalar sonrası veya çeşitli tıbbi rahatsızlıklar sonucunda da saç kaybı oluşabilmektedir. Saç kaybı yaşayan birçok kişi saç ekim yöntemleri, saç ekim teknikleri, saç ekim fiyatları ve saç ekimi merkezleri daha iyi gibi birçok sorunun yanıtını arıyor.

FUE Saç Ekimi İle Doğal Saç Ekimi Görünümü

Sadece kafa derisi değil kaş, bıyık ya da sakal ekimi gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da ekim yöntemi gerçekleştirilmektedir. FUE saç ekimi ile kişinin istemiş olduğu en doğal saç ekimi görünüm sağlanabilmektedir. Çünkü donör bölgeden dökülmemeye saç ekim teknikleri kodlanmış saç kılları teker teker alınır ve boş alanlara stratejik olarak ekilir. Tutan saç kökleri ömür boyu uzamaya devam etmektedir. Foliküler ünite; saç derisine aynı noktadan bağlı olan ve aynı kan kaynağını paylaşan saç kıllarından oluşan gruplara denir. Her foliküler ünitede 1-4 arası saç kılı bulunur.

FUE Saç Ekimi Avantajları Neler?

Hemen hemen herkesin yaşadığı saç dökülmesi sorununa karşı kesin çözüm sağlayan FUE saç ekimi bir çok avantaj sağlıyor. FUE saç ekimi ile saç ekimi yapılan bölgede herhangi bir dikiş ve yara izi olmamaktadır. Tedavi süresinin kısa olması da hastalar tarafından FUE saç ekim yönteminin tercih edilmesi nedenlerinden bir tanesi olarak gösterilebilmektedir. Operasyon sonrası kişinin günlük yaşantısına hızla geri dönebilmesi, operasyon esnasında ve sonrasında ağrı olmaması gibi etkenler FUE saç ekiminin avantajları arasında yer almaktadır.

Adım Adım FUE Saç Ekimi

Adım 1- Operasyonunun planlanması:

Adım 2- Lokal anestezi ve donör saç köklerinin toplanması

Ağrısız Saç Ekimi Mümkün!

Saç ekimi sırasında “basınçlı enjeksiyonlar” ile anestezi sağlanabilmektedir. Bu uygulama sırasında hastalar acı hissetmezler.

Saç ekiminde; hastaların çok çekindiği en ağrılı ve korkulan kısımlardan biri de lokal anestezi uygulaması için yapılan iğnelerdir. Hastalar, FUE saç ekim işlemini gerçekleştirmeden önce FUE saç ekimi yaptıranlar neler söylemiş, ağrı ve acı hissetmiş mi soruların yanıtlarını merak etmektedir. Saç ekiminde, hastaların konforunu üst seviyede tutmak için; acısız lokal anestezi uygulaması seçeneği bulunmaktadır. Bunun için özel geliştirilmiş basınçla çalışan cihazlar kullanılabilmektedir.

Adım 3- Ekilecek alanın hazırlanması
Adım 4- Greftlerin yerleştirilmesi

Tüm bu aşamalar (toplama, ekim yerinin hazırlanması, greftlerin yerleştirilmesi) saç ekim merkezi hekimleri tarafından yönetilmelidir.

Saç Ekiminde 6 Altın Soru

1. Saç ekimi gerçekten işe yarıyor mu ?
Saç ekimi, genetik olarak dökülmemeye kodlanmış donör bölgedeki saçların (iki kulak arasında kalan başın arka tarafındaki saçların) saçsız olan boş alanlara transferidir ve kesinlikle işe yarayan bir yöntemdir. Çünkü ekilen saç kökleri genetik olarak dökülmemeye kodlanmış donör bölgeden alınmıştır. Yani ekilen kökler kalıcıdır, dökülmez.
2. Saç ekimi için kaç bin grefte ihtiyacım var?
Son zamanlarda en güncel başlık GREFT sayısı. En çok greft eken en başarılı gibi bir algı var. Oysa burada önemli olan nokta ihtiyacınız kadar greft ekilmesidir. Örneğin bazen 3.000 greft yeterlidir bazen 5.000 greft yeterli değildir. Öte yandan donör bölgesi seyrek bir hastada fazla greft almak başarılı bir iş yaptığınız anlamına gelmeyebilir. Çünkü arka bölgede seyrelmeye hatta açıklığa sebep verebilirsiniz.

Doğal saç ekimi görünümünün yakalanabilmesi için size özel ideal greft sayısı belirlenmelidir. Yaşınız, dökülme alanının yeri ve büyüklüğü, donör bölgenin yoğunluğu ve müsaitliği ideal greft sayısını etkileyen en önemli faktörlerdir. Her saç ekimi operasyonu öncesi kişiye özel ideal greft sayısını hesaplanmalıdır.

3. Toplanan greftlerin hepsini ekiliyor mu?
Saç ekiminde, ideal greft sayısı belirlenmeli ve donör bölgeden maksimum sayıda greft toplanmalıdır. En tecrübeli ellerde bile toplama sırasında bir miktar saç kökü kırılabilir, zarar görebilir. Buna “fire vermek” denir. Tecrübeli ellerde yapılan başarılı saç ekiminde toplama esnasındaki fire oranı %10’un altında olmalıdır.
Fire oranını düşürmek için; hastanın saç derisi, köklerinin derinliği ve cinsi dikkate alınarak kişiye en uygun numarada / ölçülerde punch ( mikrocerrahi alet) seçimi yapılmalı ve hastaya özel kullanılacak tüm aletlerin seçimine hekim karar vermelidir.
4. Ekilen greftlerin hepsi tutuyor mu?
Başarılı bir saç ekimi için açık alanlara ekilen saç köklerinin tutma oranı da son derece önemlidir. Ekilen saç köklerinin %90’ından fazlası tutmalıdır. Ekilen greftlerin tutma oranı;

Ekilen greftlerin tutması ve doğal görünüm elde etmek için önemli noktalardan biri de ekim yapılacak alana açılan kanalların standart çelik yerine “safir uç bıçaklar” ile yapılmasıdır. Safir uçlu bıçaklar keskinliklerini kaybetmez. Bu sayede kanal açılırken ekstra doku zararına ve kan dolaşımının bozulmasına neden olmaz. Dokunun sağlam ve kan dolaşımının iyi olması ekilen saç köklerinin tutma oranını artırmaktadır. Ayrıca tüm kanallar aynı boyutta açıldığı için doğal görünümü desteklenmiş olur.

Operasyon sonrası hastanın talimatlara uyması, tutma oranını etkileyen bir diğer dış faktördür.
5. Saç ektirdikten sonra doğal görünecek miyim?
Saç ekiminin doğal görünmesi için 3 temel konuya çok dikkat etmek gerekir. Bu 3 önemli madde şu şekilde sıralanabilir;
6. Saç ekimi sonrasında saçlarım ne zaman uzayacak?
Saç Ekimi Fiyatları ve Saç Ekim Merkezleri

Sağlık ve estetik açısında hastanın istediği görünüme kavuşabilmesi için estetik cerrah tarafından uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Saç ekim yöntemleri uzman hekimler tarafından belirlenmelidir. Saç ekimi fiyatları ya da FUE saç ekimi fiyatları operasyonu gerçekleştirecek hekime, ve hastaya göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle hastanın öncelikli olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Saç ekimi merkezleri alınması gereken greft miktarı, kullanılması tavsiye edilen teknik ve diğer faktörleri de hesaba katarak saç ekimi fiyatını belirler. Hasta bu aşamadan sonra saç ektime işlemine karar verir.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Saç Ekimi