Saç Ekimi Çeşitleri Nelerdir?

Saç Ekimi Çeşitleri Nelerdir?

FUT Tekniği

FUT, (Follicular Unit Transplantation), 90’lı yıllarda ortaya konan, saç köklerinin donör bölgeden bir şerit halinde çıkarılarak, ekim yapılacak alanda açılan kanallara ekilmesi prensibine dayanan bir saç ekimi tekniğidir.

FUT Tekniği Nasıl Uygulanır?

  • Uyuşturulan ense bölgesinden yaklaşık 15 cm x 2 cm büyüklüğünde dikdörtgen bir deri parçası kesilmek suretiyle çıkartılır. Kesilecek alanın büyüklüğü toplanmak istenilen saç kökü miktarına göre değişmektedir.
  • Ense bölgesinden alınarak çıkarılan deri parçası, içerisinde bulunan saç köklerinin ayrıştırılması ve dikkatli bir şekilde ekim için hazırlanması için hemşireler tarafından ayıklanma işleminden geçirilmektedir.
  • Toplanan greftler ekim için hazırlanırken, hastanın ense bölgesinde açılan alan estetik dikiş atılarak kapatılır ve sarılır.
  • Greftlerin toplanmasının ardından ekim işlemine geçilecektir.

FUE Tekniği

FUE = Follicular Unit Extraction = Foliküler Ünite Ekstraksiyonu Foliküler Ünite Ne Demek?

  • Foliküler ünite; saç derisine aynı noktadan bağlı olan ve aynı kan kaynağını paylaşan saç kıllarından oluşan gruplara denir. Her foliküler ünitede 1-4 arası saç kılı bulunur.
  • FUE ile saç ekimi en doğal ve en yoğun görünüm sağlamaktadır. Çünkü donör bölgeden dökülmemeye kodlanmış saç kılları teker teker alınır ve boş alanlara stratejik olarak ekilir. Tutan saç kökleri ömür boyu uzamaya devam etmektedir.

 

Add Your Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank
blank