Saç dökülmesi için hangi ürünü kullanmalı? Minoxidil, Nanoxidil,Procapil, Aminexil?

Saç dökülmesi için hangi ürünü kullanmalı? Minoxidil, Nanoxidil,Procapil, Aminexil?

Günümüzde pek çok ürün saç dökülmesini durdurduğu , yeni saç büyümesini desteklediği iddiasıyla karşımıza çıkmakta..

Peki gerçekten bu doğru mu? Hangi ürünü kullanmalıyız?

Sizin için, saç dökülmesinin durdurduğunu iddia eden ürünlerin içinde bulunan en çok kullanılan 4 etken maddeyi karşılaştırdık. .

Minoxidi (minoksidil), Nanoxidil (nanoksidil), Procapil(prokapil) ve Aminexil (amineksil).

Minoxidil (minoksidil)

Bu 4 madde içinden şüphesiz en fazla bilineni Minoksidil. Minoksidil antihipertansif vazodiletor orijinli  ( yani Türkçesi tansiyonu düşürmek için damarları genişleten) bir ürün. Lokal olarak uygulanan minoksidil; kadın ve erkeklerde gözlenen saç dökülmesine karşı etkili olduğu iddiasını sürdürmekte.

Ancak minoksidil diğer 3 ürünle (nanoksidil, prokapil, amineksil) en fazla yan etkiye sahip olan ürün. Minoksidilin en fazla karşılaşılan yan etkileri şöyle sıralamak mümkün:

  • Gözlerde yanma ve tahriş
  • Kaşıntı
  • Uygulanan bölgede döküntü, kızarıklık ve tahriş
  • Vücutta istenmeyen diğer yerlerinde kıllanma
  • Şiddetli alerjik reaksiyonlar (döküntü; kurdeşen; kaşıntı)

Minoksidilin bir diğer dezavantajı da sadece başın tepe bölgesine uygulanabiliyor olması.

Tüm bunların yanında Minoksidil kullanıp da yarar gördüğünü söyleyenler de mevcut .Riski göze alıp denemeye değer mi siz karar verin..

 

Nanoksidil

Nanoksidil hala yeni bir ürün olduğu için uzun vadeli yan etkileri ya da etkililiği hakkında henüz çok fazla bilginin olmadığını baştan belirtelim.

Nanoksidil minoksidilden geliştirilen bir üründür. Molekül yapıları birbirinden farklıdır. İyon kanallarını açmaktan sorumlu olan Nanoksidil, Minoksidil’den daha büyük bir moleküler ağırlığa sahiptir. Nanoksidil hücreler içinde iyon kanalları açtığını ve  saç dökülmesine neden olan bir düzine tetikleyiciye etki etmek için çoklu etki mekanizmasının olduğunu iddia etmektedir.

Belirttiğimiz gibi uzun dönem yan etkileri hakkında henüz yeterli veri olmamasına karşın Minoksidil ile kıyaslandığında çok daha az yan etki oranına sahip olması artı özelliğidir.

Bir diğer artısı da sadece tepe bölgesine değil saç çizgisi alanına da uygulanabiliyor olmasıdır.

 

Prokapil

Procapil, saçı kuvvetlendiren ve saç kaybını doğal olarak engelleyen bir formüldür. Prokapil aslında 3 doğal bileşenin kombinasyonudur:

  • Biotinil tripeptid-1 (H vitamini olarak da bilinir)
  • Oleanoik asit (zeytin ağacı yapraklarından elde edilen)
  • Apigenin

 

Bu bileşen kompleksi, saç dökülmesini önlemek için foliküllerin yaşlanma süreciyle savaşmaktadır.

Procapil, alopesinin başlıca nedenlerini hedefler: kafa derisindeki zayıf mikro dolaşımı, saç folikülü yaşlanması ve erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinde büyük rol oynayan testosteronun bir türevi olan dihidrotestosteronun (DHT) saç köklerinin üzerindeki olumsuz etkisini önler

Prokapil’in  diğer artıları; kanıtlanmış uzun veya kısa dönemli yan etkilere sahip olmaması, kalıcı kimyasal bir kokusu olmaması ve sadece başın tepe alanı değil, tüm bölgesine uygulanabilir olmasıdır.

Amineksil

Amineksil de lokal olarak kullanılan bazı saç dökülmesini öleyici ürünlerin içinde bulunan bir diğer etken maddedir. Ancak belirtmek isteriz ki Amineksil içeren ürünlerin etkinleri kanıtlanmamıştır.

Amineksilin etki mekanizması Minoksidilin etki mekanizmasına benzer şekilde açıklanmaktadır.

Amineksil içeren ürünleri incelerseniz  çoğunda amineksilin minoksidil ile birlikte yer aldığını görürsünüz. Tek başına etkinliğinin ne olduğu ile ilgili net bilgi vermek bu nedenle daha zorlaşmaktadır.

Amineksilin bilinen tek yan etkisi ise kaşıntıdır.

Bizim derlediklerimiz bunlar. Sizin deneyimleriniz neler ?

Add Your Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank
blank