Neden Saçlarımız Yağlanır?

Neden Saçlarımız Yağlanır?

saçlar neden yağlanırTüm ciltte olduğu gibi kafa derisinde de yağ bezleri ile bağlantılı olan gözenekler bulunmaktadır. Bu yağ bezleri sebum denilen doğal bir yağ salgılar. Sebum cildin kurumasını önler, saçların yumuşak, parlak ve baş edilebilir olmasını sağlar. Ancak bazı durumlarda gereğinden fazla sebum salgılanır ve saçlar oldukça yağlı görünür.

Saçların Yağlanmasının Nedeni Nedir?

Saçların fazla yağlanmasının pek çok farklı nedeni vardır. İşte bu nedenler şöyle sıralanabilir:

 1. Saçın doğal yapısı: doğal saç yapınız (düz, dalgalı, kıvırcık, ince telli..vs ) saçlarınızın yağlı olup olmayacağı konusunda oldukça belirleyici olabilmektedir. Karışık mı geldi? Durun açıklayalım:
  • İnce telli saçlar yağlanmaya daha müsait olabilmektedir. Çünkü kafa derisi tarafından üretilen yağı                emecek/abzorbe edecek kadar fazla hacimde değildir.
  • Düz saçlar kolay yağlanır. Çünkü kafa derisi tarafından üretilen yağ, lüle, kıvrım, dalga gibi bir engelle karşılaşmadan direkt saç uçlarına doğru rahatça iner
  • Kıvırcık ve dalgalı saçların ise genellikle dipleri yağlanır. Çünkü kafa derisince üretilen yağ saç uçlarına inemez.
 2. Genetik faktörler: Anne ve babanız yağlı saçlara sahipse, sizin de saçlarınızın yağlı olma şansı oldukça yüksektir.
 3. Nem: Eğer yaşadığınız yer çok nemli ise saçlarınız daha çabuk yağlanır. Aynı durum cildiniz için de geçerlidir.
 4. Hormonal dengesizlikler: Hormonlarınızdaki değişiklikler kafa derinizin daha fazla yağ üretmesine neden olabilmektedir. Bazı hastalıklar, ilaç kullanımı, hamilelik, adet dönemleri, stres, menopoz.. gibi durumlar hormon seviyelerini etkiler.
 5. Cilt rahatsızlıkları: Sedef hastalığı, egzama, seboreik dermatit gibi cilt rahatsızlıkları deride sebum/yağ üretimini arttırmaktadır. Bu rahatsızlıklar aynı zamanda kepek oluşumuna da neden olmaktadır.
 6. Durmadan saçlarla oynamak: Farkında olarak ya da olmayarak elleriniz sürekli saçlarınızda mı ? Böyle yaparak hem ellerinizdeki yağı saçınıza aktarmış oluyorsunuz, hem de saçlı deride üretilen yağı diplerden saç uçlarına taşımış oluyorsunuz.
 7. Saçınızı çok fazla taramak: Evet saç taramak iyidir, kafa derisine masaj yapmak gibi saç taramak da dolaşımı arttırır. Ancak gereğinden fazla taramak saç diplerindeki yağın saç uçlarına taşınmasına neden olur. Zaten yağlı saç yapısına sahipseniz aşırıya kaçan bu alışkanlık durumu daha da kötüleştirir.
 8. Çok fazla ürün kullanmak: Saç şekillendirici, serum, saç jölesi, vax, köpük ve benzeri herhangi bir saç ürününün çok fazla kullanılması, bu ürünlerin saç derisinde birikmesine ve yağ bezlerin işleyişine zarar vermesine neden olabilir. Bu ürünler alkol bazlı ise, bu daha da büyük bir sorun olabilir.
 9. Saçlarınızı çok sık yıkamak: İşte yapılan en basit hatalardan bir diğeri.. Genellikle yağlı saçlara sahip olan kişiler saçlarını çok sık yıkama eğilimindedir. Oysa bu alışkanlık saç derisinin daha fazla yağ üretmesine neden olmaktan başka bir işe yaramaz. Saçlarınızı en fazla 2-3 günde bir yıkamalısınız. İlk haftalar biraz zorlanabilirsiniz ancak sonra göreceksiniz ki saçlarınız daha geç yağlanmaya başlayacak.
 10. Saçlarınız sıcak su ile yıkamak: Sıcak; kafa derisinde bulunan yağ bezlerinin çalışmasını artırır ve daha fazla yağ üretmelerine neden olur.
 11. Saç kreminin yanlış kullanımı: Saç kremi sadece saç uçlarına ve yeteri kadar kullanılmalıdır. Saç diplerine sürülen ve çok fazla kullanılan krem, saçların yağlanmasını arttıracaktır.
 12. Yanlış saç ürünlerinin kullanımı: Zaten yağlı saçlarınız varsa, yoğun nem verem şampuan ve kremlerin kullanmanız durumu daha da kötüleştirecektir.
 13. Saçlarınızı çok sık toplamak: Sürekli saçlarınızı topladığınızda ya da at kuyruğu yaptığınızda, kafa derinizde üretilen yağın sadece bir yerde kalmasına ve dengesiz yağ dağılımına neden olabilir. (saç dipleriniz çok yağlı iken saç uçlarınız kuru kalır)
 14. Sıcak saç şekillendiricilerin fazla kullanımı: Saç kurutma makinesi, saç düzleştiriciler, sıcak maşalar tıpkı sıcak su kullanımı gibi yağ bezlerinin daha fazla yağ üretmesine ve saçınızın çabuk yağlanmasına neden olur.
 15. B vitamini eksikliği: B vitamini yağ seviyesinin belirlenmesinde aktif rol oynar. B vitamini eksikliğinde saçlı deride üretilen yağ miktarı artar ve saçlarınız yağlanır.

 

 

 

 

 

Add Your Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank
blank