Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir? Efsane mi gerçek mi?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Nedir? Efsane mi gerçek mi?

Pek çok kadın ve erkek özellikle sonbahar aylarında saç dökülmesi sorunu ile daha fazla karşılaştıklarını belirtmektedir. Bunun üzerine bilim insanları araştırmalar yapmış ve gerçekten mevsim geçişlerinde saç tellerinin normalden daha fazla döküldüğünü gözlemlemişlerdir.

Peki normal dökülme nedir?

Kişilerin günde 50-100 saç teli kaybetmesi normal olarak değerlendirilmektedir. Bunun nedeni saçın büyüme fazıdır. Normal bir saç teli 24 ile 72 ay (2 ila 6 yıl) sürebilen bir döngü içindedir. Saç tellerinin %10’u ise dinlenme fazında (telogen faz)  yer alır. Bu dönem yaklaşık 100 gün sürebilmektedir. Dinlenme fazından sonra ise saç dökülme fazına geçerek döngüsünü tamamlamış olur.

Araştırmalar göstermiştir ki; özellikle Temmuz ayında daha fazla saç teli dinlenme fazına geçmektedir. Bu da yaklaşık  100 gün sonunda bu saç tellerinin döküleceği anlamına gelir ki bu durumda takvimler Ekim-Kasın aylarını işaret eder.

Bazı İsveçli araştırmacılar bu durumun;  başı direkt güneş ışınları ve sıcaktan korumak için olduğunu iddia etmektedir. Yani yaz aylarında saç tellerinin çoğunlukla büyüme ya da dinlenme fazında yer aldığını, yaz sonunda ise bu koruyucu kalkanın ortadan kalkarak saçların dökülme fazına geçtiğini düşünmektedirler.

Öte yandan pek çok araştırmacı da vücut dengemizin (özellikle hormonların)  mevsim geçişlerinden etkilendiğini  bu durumun da saç dökülmesine neden olduğunu düşünmektedir.

Sebep her ne olursa olsun; 4 mevsim sağlıklı saçlar için ;dengeli ve düzenli beslenmek bol su içmek, stresten, kötü alışkanlıklardan uzak durmak, saça uygun ve iyi ürünlerle bakım yapmak, gerektiğinde doktordan yardım almak oldukça önemlidir.

Add Your Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank
blank