Saçlarda İndirekt Kök Hücre Tedavisi

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

İndirekt Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Saç dökülmesinin önlenmesi veya var olan saç köklerinin daha güçlü saç telleri üretmesini sağlayan yeni, modern ve etkili yöntemlerden biri de saçlı deriye uygulanan “ indirekt kök hücre tedavisi” tıbbi adı ile “otolog doku süspansiyonu”dur.
İndirekt Kök Hücre Tedavisi ile saç destek tedavisinde ense bölgesindeki sağlıklı saçlı deriden özel hücre süspansiyonu hazırlanır ve saç dökülmesinin yaşandığı veya daha kalın saç tellerinin arzu edildiği bölgelere enjeksiyonlar yapılarak uygulanır.
İndirekt Kök Hücre Tedavisi uygulamasında ilk adım hastanın ense bölgesinde saçlı deriden 3 adet punch biyopsi ile örnek alınmasıdır. Bunun için 2-3 cm çapında dairesel alan tıraş edilir ve lokal anestezi uygulanır. Alım sırasında hasta hiçbir acı duymaz.
Alınan doku parçalarına özel bir cihaz ile filtreleme ve bazı mekanik işlemler uygulanır. Bu sayede hastanın kendi dokusundan rejeneratif (yenileyici) özelliği olan progenitör hücreler ve büyüme faktörleri elde edilir.Doku parçasına uygulanan işlemlerden sonra yaklaşık 200.000-250.000 hücre elde edilmektedir.
Hastanın kendi sağlıklı saçlı derisinden elde edilen otolog doku süspansiyonu, seyrelmenin yaşandığı saçlı derinin 4-5 mm altına enjeksiyon ile uygulanır. İndirekt Kök Hücre Tedavisi ile saç destek tedavisinin sonuçları için 4-6 hafta beklemek yeterlidir. Progenitör hücrelerin yenileyici etkisi altında yeni saç üretimi desteklenmekte ve saç dökülmesi durmaktadır.

İndirekt Kök Hücre Tedavisi ile Saç Tedavisi Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Genellikle tek seans yeterli olmaktadır.

Rejenerasyon Nedir?

Rejenerasyon yenilenme demektir. Hayatımız boyunca vücudumuz sayısız yaralanma ve hasara maruz kalır ancak rejeneratif (yenilenme) kabiliyeti sayesinde bu yaraların çoğu biz fark edene kadar iyileştirilir. Yararlanma, hasar görme durumunda vücudumuzda rejenerasyon mekanizması devreye girer. Rejenerasyon; kaybedilmiş veya zarar görmüş hücrenin, dokunun, organın yeniden üretilebilme yeteneğidir ve rejenerasyon genellikle değişik dokulara farklılaşabilen kök hücreler sayesinde yürütülür.

Büyüme Faktörü Nedir?

Büyüme faktörü, bazı vücut hücrelerinde bulunan, vücudumuz tarafından üretilen bir proteindir. Hücre büyümesini, çoğalmasını, dokuların kendisini onarmasını ve hayatta kalmasını sağlayan düzenleyici moleküllerdir.

Özetle:

Tedavi: İndirekt Kök Hücre Tedavisi

Hedef: Saç dökülmesinin önlenmesi, saç köklerinin güçlenmesi, uykuda olan saç köklerinin büyüme fazına geçmesinin sağlanması
Nasıl Uygulanır? : Kulak arkası ya da ense bölgesindeki saçlı deriden 3 adet örnek alınır. Özel bir cihaz ile elde edilen süspansiyon sorunlu olan bölgelere enjeksiyon yolu ile uygulanır.
Teknik :

Sonuçlar: 4-6 hafta sonuçlar gözlenmeye başlar.

Seans Sayısı: Tek seans yeterlidir.

İyileşme Süresi: Anında günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Acı Seviyesi: Lokal anestezi uygulaması ile bir şey hissetmeyeceksiniz.
Dikkat: Mutlaka alanında uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Kök Hücre Tedavileri