FUE Saç Ekimi

Saç dökülmesi sorunu ya da saç kaybı yaşayan kişilerin başvurduğu saç ekim yöntemleri günümüzde popülerliğini korumaktadır. En yeni saç ekimi tedavileri ile seyrelme ve kellik sorunu ortadan kalkmaktadır. Kişiye özel planlanan ve uygulanan saç ekimi tedavileri değişiklik göstermektedir. FUE saç ekimi yöntemi günümüzde kelliğin kesin çözümü olarak uzmanlar tarafından sıklıkla uygulanmaktadır. FUE saç ekimi; estetik cerrahlar tarafından uygulanan bir estetik operasyon olarak tanımlanabilmektedir. Saç kaybının en önemli nedenlerinden biri genetik kodlanma özelliğidir; ancak ilerleyen yaş, travmatik yaralanmalar sonrası veya çeşitli tıbbi rahatsızlıklar sonucunda da saç kaybı oluşabilmektedir. Saç kaybı yaşayan birçok kişi saç ekim yöntemleri, saç ekim teknikleri, saç ekim fiyatları ve saç ekimi merkezleri daha iyi gibi birçok sorunun yanıtını arıyor.

FUE Saç Ekimi İle Doğal Saç Ekimi Görünümü

Sadece kafa derisi değil kaş, bıyık ya da sakal ekimi gibi vücutta kıl olan tüm bölgelerdeki kayıplarda da ekim yöntemi gerçekleştirilmektedir. FUE saç ekimi ile kişinin istemiş olduğu en doğal saç ekimi görünüm sağlanabilmektedir. Çünkü donör bölgeden dökülmemeye saç ekim teknikleri kodlanmış saç kılları teker teker alınır ve boş alanlara stratejik olarak ekilir. Tutan saç kökleri ömür boyu uzamaya devam etmektedir. Foliküler ünite; saç derisine aynı noktadan bağlı olan ve aynı kan kaynağını paylaşan saç kıllarından oluşan gruplara denir. Her foliküler ünitede 1-4 arası saç kılı bulunur.

FUE Saç Ekimi Avantajları Neler?

FUE Saç Ekimi

Hemen hemen herkesin yaşadığı saç dökülmesi sorununa karşı kesin çözüm sağlayan FUE saç ekimi bir çok avantaj sağlıyor. FUE saç ekimi ile saç ekimi yapılan bölgede herhangi bir dikiş ve yara izi olmamaktadır. Tedavi süresinin kısa olması da hastalar tarafından FUE saç ekim yönteminin tercih edilmesi nedenlerinden bir tanesi olarak gösterilebilmektedir. Operasyon sonrası kişinin günlük yaşantısına hızla geri dönebilmesi, operasyon esnasında ve sonrasında ağrı olmaması gibi etkenler FUE saç ekiminin avantajları arasında yer almaktadır.

Adım Adım FUE Saç Ekimi

Adım 1- Operasyonunun planlanması:

 • İlk olarak  hekim tarafından saç ekimi yapılacak alan ve donör bölgenin detaylı değerlendirmesi yapılır, hastalık hikayeniz ve özel istekleriniz doğrultusunda saç ekim operasyonunun planlaması yapılır. Bu görüşmede saç dökülme dereceniz ve alanlarınız belirlenir. Sizin için ideal greft sayısı belirlenir. İstediğiniz görünüme kavuşmanız için hangi alanlara ekim yapılacağı kararlaştırılır.

Adım 2- Lokal anestezi ve donör saç köklerinin toplanması

 • Operasyonun ikinci adımı lokal anestezi ile donör bölgeden ideal greft sayısı kadar saç kökünün  toplanmasıdır. Yeni saç ekimi teknikleri arasında yer alan FUE yöntemini eski tekniklerden ayıran en önemli adımlardan birisi “toplama ” evresidir. FUE yönteminde saç kökleri tek tek alınır, eski yöntemlerdeki gibi doğrusal kesikler atılmaz. FUE’de sadece minik kesiler oluşur. Bu kesiklerin iyileşme süresi oldukça kısadır.
 • Toplama rastgele yapılmaz, donör bölgedeki saç kökleri eşit aralıklar ile toplanır. Bu sayede saçlar uzadığında herhangi bir asimetrik durum ile karşılaşılmaz.
 • Donör bölge: Dökülme alanına ekilmek üzere sağlıklı olan saç köklerinin toplanacağı bölgedir. Tüm insanlarda genetik olarak başın arka tarafında, iki kulak arasında kalan kısımdaki saçlar dökülmemeye kodlanmıştır. Bu sebeple bu bölge donör bölge olarak seçilir. Donör bölgedeki saç kıllarının kalitesi ve sıklığı ekim başarısı etkileyen önemli faktörlerden biridir.

Ağrısız Saç Ekimi Mümkün! 

Saç ekimi sırasında “basınçlı enjeksiyonlar” ile anestezi sağlanabilmektedir. Bu uygulama sırasında hastalar acı hissetmezler.

Saç ekiminde; hastaların çok çekindiği en ağrılı ve korkulan kısımlardan biri de lokal anestezi uygulaması için yapılan iğnelerdir. Hastalar, FUE saç ekim işlemini gerçekleştirmeden önce FUE saç ekimi yaptıranlar neler söylemiş, ağrı ve acı hissetmiş mi soruların yanıtlarını merak etmektedir. Saç ekiminde, hastaların konforunu üst seviyede tutmak için;  acısız lokal anestezi uygulaması seçeneği bulunmaktadır. Bunun için özel geliştirilmiş basınçla çalışan cihazlar kullanılabilmektedir.

Adım 3- Ekilecek alanın hazırlanması

 • Donör bölgeden transferi yapılacak saç kökleri toplandıktan sonra, hekim tarafından  ön saç alın çizgisi “Altın Oran” hesaplarına göre ve hastanın istekleri dikkate alınarak çizilir.
 • Saç ekiminde yoğun ve doğal bir görünüm elde etmek için her aşama büyük önem taşır. Ekim yapılacak alanlara kanal açılması da bunlardan biridir. Kanal açılması sırasında dokunun zarar görmemesi, kan dolaşımın bozulmaması oldukça önemlidir. Bunun için kanallar “safir uçlu” bıçaklar ile açmaktadır. Günümüzde safir tekniği saç ekimi işlemi de yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Safir FUE saç ekimi ile de doğal görünüm elde etmek mümkündür.
 • Safir uçlu bıçaklar, çelik aletlere göre ciddi avantajlara sahiptir:
  • Oldukça sert bir kristal olan safir keskinliğini kaybetmez; bu nedenle kanal açılımı sırasında doku kaybı yaşanmaz. (çelik aletler zamanla keskinlikleri yitirebildiği için kanal açılması sırasında dokulara daha fazla zarar verebilmektedir)
  • Kan dolaşımı bozulmaz
  • Anti-mikrobiyaldir

Adım 4- Greftlerin yerleştirilmesi

 • Artık ekim bölgesi hazır hale getirilmiştir.
 • Donör bölgeden alınan greftler önceden belirlenmiş alanlara tek tek yerleştirilir.
 • Donör bölgeden alınan greftlerin yerleştirileceği alanların kanal yönlerinin belirlenmesi oldukça önemli bir adımdır. Bu iki stratejik yerleştirme saç ekim sonuçlarının doğal görünümü ile doğrudan ilişkilidir.

Tüm bu aşamalar (toplama, ekim yerinin hazırlanması, greftlerin yerleştirilmesi) saç ekim merkezi hekimleri tarafından yönetilmelidir.

Saç Ekiminde 6 Altın Soru

1. Saç ekimi gerçekten işe yarıyor mu ?

Saç ekimi, genetik olarak dökülmemeye kodlanmış donör bölgedeki saçların (iki kulak arasında kalan başın arka tarafındaki saçların) saçsız olan boş alanlara transferidir ve kesinlikle işe yarayan bir yöntemdir. Çünkü ekilen saç kökleri genetik olarak dökülmemeye kodlanmış donör bölgeden alınmıştır. Yani  ekilen kökler kalıcıdır, dökülmez.

2. Saç ekimi için kaç bin grefte ihtiyacım var?

Son zamanlarda en güncel başlık GREFT sayısı. En çok greft eken en başarılı gibi bir algı var. Oysa  burada önemli olan nokta ihtiyacınız kadar greft  ekilmesidir.  Örneğin bazen 3.000 greft  yeterlidir bazen 5.000 greft yeterli değildir. Öte yandan donör bölgesi seyrek bir hastada fazla greft almak  başarılı bir iş yaptığınız anlamına gelmeyebilir. Çünkü arka bölgede seyrelmeye hatta açıklığa sebep verebilirsiniz.

Doğal saç ekimi görünümünün yakalanabilmesi için size özel ideal greft sayısı belirlenmelidir. Yaşınız, dökülme alanının yeri ve büyüklüğü, donör bölgenin yoğunluğu ve müsaitliği ideal greft sayısını etkileyen en önemli  faktörlerdir. Her saç ekimi operasyonu öncesi kişiye özel ideal greft sayısını hesaplanmalıdır.

3. Toplanan greftlerin hepsini ekiliyor mu? 

Saç ekiminde, ideal greft sayısı belirlenmeli ve donör bölgeden maksimum sayıda greft toplanmalıdır. En tecrübeli ellerde bile toplama sırasında bir miktar saç kökü kırılabilir, zarar görebilir. Buna “fire vermek” denir. Tecrübeli ellerde yapılan başarılı saç ekiminde toplama esnasındaki fire oranı  %10’un altında olmalıdır.

Fire oranını düşürmek için; hastanın saç derisi, köklerinin derinliği ve cinsi dikkate alınarak kişiye en uygun numarada / ölçülerde punch ( mikrocerrahi alet) seçimi yapılmalı ve  hastaya özel kullanılacak tüm aletlerin seçimine hekim karar vermelidir.

4. Ekilen greftlerin hepsi tutuyor mu?

Başarılı bir saç ekimi için açık alanlara ekilen saç köklerinin tutma oranı da son derece önemlidir. Ekilen saç köklerinin %90’ından fazlası tutmalıdır. Ekilen greftlerin tutma oranı;

 • Greftlerin ekimden önce iyi korunması,
 • Kanalların doğru açılması,
 • Düzgün yerleştirilmesi,
 • Ekim sırasında zarar görmemesi ile ilgilidir.

Ekilen greftlerin tutması ve doğal görünüm elde etmek için önemli noktalardan biri de  ekim yapılacak alana açılan kanalların standart çelik yerine “safir uç bıçaklar” ile yapılmasıdır. Safir uçlu bıçaklar keskinliklerini kaybetmez. Bu sayede kanal açılırken ekstra doku zararına ve kan dolaşımının bozulmasına neden olmaz. Dokunun sağlam ve kan dolaşımının iyi olması ekilen saç köklerinin tutma oranını artırmaktadır. Ayrıca tüm kanallar aynı boyutta açıldığı için doğal görünümü desteklenmiş olur.

Operasyon sonrası hastanın talimatlara uyması, tutma  oranını etkileyen bir diğer dış faktördür.

5. Saç ektirdikten sonra doğal görünecek miyim?

Saç ekiminin doğal görünmesi için 3 temel konuya çok dikkat etmek gerekir. Bu 3 önemli madde şu şekilde sıralanabilir;

 1. Altın oran ile ön saç alın çizgisinin belirlenmesi
 2. Greftlerinin yönünün doğru belirlenmesi
 3. Greftlerin stratejik yerleştirilmesi
 • Doğal saç alın çizgisinin oluşturulması için “Altın Oran” prensibinden yola çıkarak, hastanın talebi doğrultusunda yaşına ve yüzüne uygun ve  doğal saç alın çizgisi belirlenmelidir.
 • Doğal görünüm açısından önemli  bir diğer  noktada, ekilen greftlerin yönünün doğru belirlenmesidir. Doğru yönde ekilen greftler ile saçınız uzadığında, taramanız ve şekil vermeniz çok daha kolaylaşacak ve saç şekliniz yüzünüzle uyumlu olacaktır.
 • Toplanan greft sayısını, ihtiyacın yoğun olduğu bölgeye yoğun olacak şekilde dağıtmak gerekir. Öte yandan doğal görünümü desteklemek için saç alın çizgisine tekli greftleri, en çok açıklık olan bölgelere 2-3’lü, mümkünse 4’lü greftleri ekmek gerekir.  Saç ekiminde hekim, toplanan greftlerin  stratejik yerleştirilmesi için detaylı hesaplamayı yapar ve ekibe bu doğrultuda operasyon boyunca danışmanlıketmelidir.

6. Saç ekimi sonrasında saçlarım ne zaman uzayacak?

 • Yeni ekilen saç tellerinin deriye yerleşmesi ve tutma süresi 3-7 gün sürer.
 • Bununla birlikte ekilen saç tellerinin operasyon sonrasındaki ilk bir ayda dökülmesi oldukça normaldir. Panik olmayınız bu doğal bir süreçtir, saç telleri ilk bir ay içinde dökülse de ekilen kökler tutmuştur.
 • Ekilen saç kökleri 3-4 ay  kadar dinlenme fazına girer.
 • Operasyondan 4-6 ay sonra ekilen saçların yavaş yavaş uzamaya başladığını görürsünüz. 12 ay sonra, büyüme oranı %90’a ulaşır.
 • Kesin sonuçlar 1-1,5 yıl sonra gözlenir.

Saç Ekimi Fiyatları ve Saç Ekim Merkezleri  

Sağlık ve estetik açısında hastanın istediği görünüme kavuşabilmesi için estetik cerrah tarafından uygun tedavi yöntemi belirlenmelidir. Saç ekim yöntemleri uzman hekimler tarafından belirlenmelidir. Saç ekimi fiyatları ya da FUE saç ekimi fiyatları operasyonu gerçekleştirecek hekime, ve hastaya göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle hastanın öncelikli olarak muayene edilmesi gerekmektedir. Saç ekimi merkezleri alınması gereken greft miktarı, kullanılması tavsiye edilen teknik ve diğer faktörleri de hesaba katarak saç ekimi fiyatını belirler. Hasta bu aşamadan sonra saç ektime işlemine karar verir.