Ekilen saçlarım ne zaman uzayacak?

Ekilen saçlarım ne zaman uzayacak?

yeni saçlar ne zaman çıkarBir gün saçlarınızın günde 100 telden çok daha fazla döküldüğünü fark ettiniz. Gün geçtikçe saçlarınız hacmini kaybetmeye, tepe bölgesinden, şakaklardan açılmaya başladı. Saç dökülmesini durdurmak için çeşitli yöntemlere başvurdunuz ama yeterli olmadı. Siz de tekrar eski fotoğraflarınızdaki gibi görünmek için saç ekimini araştırmaya başladınız. Çevrenizle konuştunuz, internette aradınız. Forum sitelerine baktınız yorumları okudunuz, tüm videoları izlediniz  ve nihayetinde doğru doktoru bulduğunuzu hissettiniz ve muayene için randevu aldınız. Yaşasın! Doktorunuz saç ekimi için uygun olduğunuzu söyledi ve operasyon günü geldi.. 7 saatin sonunda işlem bitti .. ve kafanızdaki ilk soru; “peki yeni saçlarım ne zaman uzayacak?”

Çok haklısınız.. bunca araştırma, emek, zaman sonunda istediğiniz sonuca ulaşabilecek misiniz? Tabi ki bu sorunun cevabı ne kadar güvenli ve uzman ellerde olduğunuzla doğru orantılı; doğru greft sayısı belirlendi mi? uygun ölçümler yapılarak en doğal ön saç çizgisi planlandı mı? greftler toplanırken ve ekilirken hasar gördü mü, fire oranı düşük mü? , kanallar doğru sayıda açıldı mı … Doktorunuz bu soruların tümünü olumlu olarak yanıtladı ve oldukça başarılı bir saç ekimi geçirdiniz. Peki saçlarınızı dileğiniz gibi taramak için daha ne kadar beklemeniz gerek? 

Saçın yaşam döngüsü nedeniyle sonucu anında gözlemek mümkün değil. Bunun için biraz sabır gerek:

  • Yeni ekilen saç tellerinin deriye yerleşmesi ve damarlanmanın sağlanması 1 hafta sürer
  • Saç telleri bir ay sonra büyümeye başlar sonra saç telleri dökülmeye başlar. Dikkat panik yok! Ekilen saç tellerinin operasyon sonrasındaki ilk ay dökülmesi oldukça normaldir.
  • Ekilen saç folikülleri (greftleri) büyüme başlayıncaya kadar 3-4 ay dinlenme fazına girer. Sonrasında ise saçlar normal olarak uzamaya başlar.
  • Operasyondan 3-4 ay sonra yeni ekilen saçlar, her ay %10’luk oranda büyür.
  • 12 ay sonra büyüme oranı %90’a ulaşır. Kalan %10’luk kısmı ise sonraki 6’da tamamlanır.
  • Yani kesin sonuçlar 1-1,5 yıl sonra elde gözlenir.

Add Your Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

blank
blank