C Vitamini Kullanım Şekli Farklılıkları

C Vitamini Kullanım Şekli Farklılıkları

Uzmanlar, C vitamininin en güvenli ve en etkili besinlerden biri olduğunu söylüyor. Soğuk algınlığı için direk tedavi olmayabilir (ancak daha ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olduğu düşünülmektedir). Ancak C vitamininin faydaları arasında bağışıklık sistemi eksikliklerine, kardiyovasküler hastalıklara, doğum öncesi sağlık sorunlarına, göz hastalıklarına ve hatta cilt kırışıklıklarına karşı koruma sayılabilir.

Önleyici ve Alternatif Tıp Seminerleri’nde yayınlanan ve 10 yıl boyunca 100’den fazla çalışmaya bakan yakın tarihli bir çalışmada, C vitamininin avantajlarının listesi daima arttığı ortaya çıkmıştır.

Michigan Üniversitesi’nden MPH çalışma araştırmacısı Mark Moyad, “C vitamini büyük ilgi gördü ve iyi bir sebeple. Yüksek C vitamini kan seviyeleri genel sağlık için ideal beslenme belirteci olabilir.” “C vitamini üzerinde ne kadar çok çalışırsak, sağlığımızı korumada kardiyovasküler, kanser, inme, göz sağlığı ve bağışıklığından daha uzun yaşamaya kadar ne kadar çeşitlilik gösterdiğine dair anlayışımız o kadar iyi olur.”

Ağızdan alınan düşük doz C vitamini ve damar yoluyla alına yüksek doz C vitaminin faydaları arasında farklar bulunur.

Öncelikle neden ağızdan yüksek doz C vitamini alınamıyor. Sindirim üzerindeki yan etkileri nedeni ile ağızdan ancak belirli doza kadar C vitamini (genelde 1000 mg) alınabiliror. IV (Damardan) ise çok daha yüksek doz C vitamini yan etki görülmeden uygulanabilmekte.
Yüksek doz IV C vitaminin; anti-viral (virüslere karşı) ve anti-kanserojen (kanser karşıtı) yararları bulunur.
Yüksek doz C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir; pek çok virüsü denatüre edererek (yani DNA yapısını bozarak) etkisiz hale getirirSerumda belirli bir seviyede bulunan C vitamini, kanser hücrelerine karşı pro-oksidant etki gösterir. Yani yüksek doz C vitamini ile karşılaşan kanser hücreleri mutasyon geçirir ve hidrojen peroksit reaksiyonu geçirerek ölür.

Add Your Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.